(Skenderbeu.info) Zuckerberg nën presion, por Meta mohon dorëheqjen. Thashethemet fillojnë të përhapen, por Mark Zuckerberg nuk jep dorëheqjen.

Meta mohon kategorikisht zërat për një largim të mundshëm të numrit një vitin e ardhshëm.

Por nuk arrin të fshijë hutimet e aksionerëve, investitorëve dhe analistëve në lidhje me kompaninë. Skepticizmi u shfaq qartë me kapërcimin e titujve të Metës pas thashethemeve për largimin e Zuckerberg, një mbështetës i zjarrtë i metaverses, i cili gjithashtu mban shumicën e të drejtave të votës në rrjetin social. Informacioni nga The Leak mbi dorëheqjen e CEO u kthye në rrjet për orë të tëra.

Më pas me një postim të thatë në Twitter, Andy Stone, nga zyra e komunikimit Meta, e mohoi. “Është e rreme”, shkroi ai në Twitter. Thashethemet pasojnë javë të tëra vështirësish për Zuckerberg, nën presionin në rritje për tremujorin zhgënjyes dhe investimet e rëndësishme që kërkohen për metaverse. Një presion që e shtyu atë – sipas disa vëzhguesve – të shkurtojë 11,000 vende pune në një përpjekje për të frenuar kostot, për të heshtur ankesat e aksionarëve dhe për të vazhduar të vërë bast mbi ëndrrën e tij për realitetin virtual, i cili do të kërkojë miliarda dollarë investim vetëm për të dhënë frytet e para.

Pakënaqësia me strategjinë e Metës përmblidhet në fjalët e Altimer Capital, një prej aksionerëve të kompanisë. Kompania “ka humbur besimin e investitorëve”, shkroi CEO i Altimer Brad Gerstner në një letër të hapur drejtuar Zuckerberg. Për t’u rikthyer në rrugën e duhur, kompania duhet të shkurtojë shpenzimet e saj kapitale dhe të vendosë një kufi vjetor prej 5 miliardë dollarësh për investimet në metaverse dhe Reality Labs, sugjeroi Gerstner në letrën e datës në fund të tetorit. “Ashtu si shumë kompani të tjera në një botë me interes zero, Meta është zhvendosur në një vend të tepërt. Mungesa e fokusit errësohet kur rritja vjen lehtë, por është vdekjeprurëse kur rritja ngadalësohet dhe teknologjia ndryshon,” shtoi ai.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Berisha

Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar

0
(Skenderbeu.info)-Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar Një incident...
Protestuesit me sloganet e para.

Protestuesit me sloganet e para

0
(Skenderbeu.info)-Protestuesit me sloganet e para Ka nisur grumbullimi i protestuesve në urën e madhe në...
Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...

Lajme të tjera
NGJASHME

WhatsApp së shpejti me emoji të reja

(Skenderbeu.info) WhatsApp së shpejti me emoji të reja. Platforma...

Abonentët e Twitter Blue marrin veçorinë e modifikimit

(Skenderbeu.info) Abonentët e Twitter Blue marrin veçorinë e modifikimit....

TikTok mund të përdoret për spiunim

(Skenderbeu.info) TikTok mund të përdoret për spiunim. Shefi i...

Përdorimi i markave të Instagramit u rrit

(Skenderbeu.info) Përdorimi i markave të Instagramit u rrit. Përdorimi...

Twitter, promovoni dhe mbroni bisedën publike

(Skenderbeu.info) Twitter, promovoni dhe mbroni bisedën publike. “Misioni i...

Musk planifikon të zgjerojë Twitter-in deri në 1000 karaktere

(Skenderbeu.info) Musk planifikon të zgjerojë Twitter-in deri në 1000...

Autoritetet irlandeze gjobisin Meta-n me 265 milionë dollarë gjobë

(Skenderbeu.info) Autoritetet irlandeze gjobisin Meta-n me 265 milionë dollarë...

Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu

(Skenderbeu.info)-Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu Pronari...
Raporto