(Skenderbeu.info) Liban/ zgjedhje presidenciale, mosmarrveshje në parlament. Parlamenti libanez dështoi në zgjedhjen e presidentit të ri libanez në seancën e shtatë të thirrur nga kryetari i asamblesë Nabih Berri.

Vetë Berri ka thirrur një seancë të re për 1 dhjetorin e ardhshëm.

Siç raportojnë mediat e Bejrutit, grupet kryesore parlamentare, shprehje e partive politike-konfesionale lokale të mbështetura nga fuqitë e ndryshme rajonale dhe ndërkombëtare, nuk kanë arritur ende një marrëveshje për zgjedhjen e një kandidati “konsensus”.
Në raundin e parë të votimit kërkohet një shumicë e cilësuar prej dy të tretave (86 nga 128 vota), ndërsa në raundin e dytë mjafton një shumicë e thjeshtë (65 vota).

Siç ndodhi tashmë në gjashtë votimet e tjera të mëparshme, koalicioni pro-iranian, i udhëhequr nga Hezbollahu dhe i cili përfshin të dy Rrymën Patriotike të Lirë (Cpl) dhe Lëvizja Amal e të njëjtit kryetar parlamenti Berri, votuan bosh në raundin e parë dhe më pas nuk patën kuorumin për raundin e dytë.

Duke humbur kuorumin për raundin e dytë, koalicioni i udhëhequr nga Hezbollahu në mënyrë efektive parandalon zgjedhjen e një presidenti të ndryshëm nga “konsensusi”. Ish-presidenti Aoun u zgjodh kreu i shtetit në vitin 2016 pas pothuajse dy vjet e gjysmë vakumi institucional.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Kampionati i ski ne Kanada

Ski, Kupa e Botës: Sofia Goggia e mahnitshme

0
(Skenderbeu.info)-Ski, Kupa e Botës: Sofia Goggia e mahnitshme, triumfon në zbritjen e liqenit Louise. Në...
Leao me fanelen e AC Milan

Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin

0
(Skenderbeu.info)-Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin. Synoni Ziyech për janarin. Claudio Raimondi, duke folur...
Pele pasi ka dale nga spitali

Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor

0
(Skenderbeu.info)-Futboll: Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor. Pelé është diagnostikuar me një infeksion të frymëmarrjes...
Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pako të përgjakshme në pesë vende europiane

(Skenderbeu.info) Pako të përgjakshme në pesë vende europiane. Pako...

Scholz mirëpreti komentet e Biden ndaj ndryshimit të aktit të inflacionit

(Skenderbeu.info) Scholz mirëpreti komentet e Biden ndaj ndryshimit të...

Biden/ Flas me Putinin nëse ai i jep fund luftës

(Skenderbeu.info) Biden/ Flas me Putinin nëse ai i jep...

Begaj pritet sot nga Papa Françesku

(Skenderbeu.info)-Begaj pritet sot nga Papa Françesku Presidenti Bajram Begaj do...

SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t’i dhënë zë minoriteteve

(Skenderbeu.info) SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t'i dhënë...

Berisha udhëtim ‘sekret’ në Gjermani

(Skenderbeu.info)-Berisha udhëtim ‘sekret’ në Gjermani/ Vizita një javë para...

Michel i kërkon presidentit Xi të bëjë presion ndaj Rusisë

(Skenderbeu.info) Michel i kërkon presidentit Xi të bëjë presion...

Rama: Ngjarje historike samiti i BE-së në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Rama: Ngjarje historike samiti i BE-së në Tiranë Kryeministri Edi...
Raporto