Udhëheqësit botërorë mirëpresin zgjatjen e marrëveshjes së transportit të grurit

(Skenderbeu.info) Udhëheqësit botërorë mirëpresin zgjatjen e marrëveshjes së transportit të grurit. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ishte në mesin e një numri liderësh botërorë që mirëpritën një marrëveshje për të zgjatur marrëveshjen e drithit të Detit të Zi të enjten, pasi Moska kishte kërcënuar të tërhiqte shqetësimet për furnizimet globale të ushqimit.

Unë mirëpres marrëveshjen e të gjitha palëve për të vazhduar Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi për të lehtësuar lundrimin e sigurt të eksportit të drithërave, produkteve ushqimore dhe plehrave nga Ukraina”, tha Guterres në një deklaratë në Twitter.Iniciativa tregon rëndësinë e diplomacisë diskrete në gjetjen e zgjidhjeve shumëpalëshe.”

Gjithashtu, presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha se marrëveshja ishte “lajm i mirë për një botë që ka shumë nevojë për akses në grurë dhe plehra”.

Marrëveshja e drithit u ndërmjetësua në korrik nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia për të lejuar Ukrainën të rifillojë eksportin e grurit dhe produkteve të tjera bujqësore pasi Rusia filloi një sulm në shkallë të plotë ndaj vendit në shkurt. Ai duhej të skadonte më 19 nëntor.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në Twitter se marrëveshja për zgjatjen ishte arritur pasi Turqia priti diskutimet midis OKB-së, Rusisë dhe Ukrainës.

Erdogan tha se më shumë se 11 milionë ton drithë dhe produkte të tjera ishin dërguar nga portet ukrainase deri më tani sipas marrëveshjes.

Zgjatja prej 120 ditësh është më pak se zgjatja njëvjeçare që Ukraina thotë se kërkoi.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...

Biden lëshon gati 36 miliardë dollarë për pensionet e punëtorëve të sindikatave

(Skenderbeu.info) Biden lëshon gati 36 miliardë dollarë për pensionet...

Afganistan/ Ekzekutimi i parë publik që nga kthimi i talebanëve

(Skenderbeu.info) Afganistan/ Ekzekutimi i parë publik që nga kthimi...

Demokratët fitojnë vendin e Gjeorgjisë në Senat

(Skenderbeu.info) Demokratët fitojnë vendin e Gjeorgjisë në Senat. Partia...

Më shumë se 150 të plagosur në një përplasje treni në Barcelonë

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 të plagosur në një...
Raporto