(Skenderbeu.info) Zelensky akuzon Rusinë për krime lufte në Kherson. Pas dy netëve gëzimi pas çlirimit të qytetit të tyre, banorët e Khersonit filluan të dielën të vlerësojnë shkallën e dëmit të shkaktuar nga tetë muaj të gjatë pushtimi rus, me banorët ende pa energji elektrike dhe ujë.

Të dielën, presidenti Volodymyr Zelenskiy akuzoi ushtarët rusë për krime lufte dhe vrasje të civilëve në Kherson. “Hetuesit kanë dokumentuar tashmë më shumë se 400 krime lufte ruse. Janë gjetur trupa të civilëve dhe ushtarakëve të vdekur. Ushtria ruse la pas të njëjtën egërsi që bëri në rajone të tjera të vendit ku hyri”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se forcat ruse kishin shkatërruar infrastrukturën kryesore përpara se të tërhiqeshin, ndërsa kryebashkiaku i Kherson tha se situata humanitare ishte “e rëndë” për shkak të mungesës së ilaçeve dhe bukës.

Mijëra mina, tela dhe predha të pashpërthyera janë lënë nga trupat.

Roman Golovnya, një këshilltar i administratës lokale të qytetit, tha: “Forcat pushtuese dhe bashkëpunëtorët rusë bënë gjithçka që ishte e mundur që ata njerëz që mbetën në qytet të vuanin sa më shumë gjatë këtyre ditëve, javëve dhe muajve të pritjes“.

Rusët që tërhiqeshin shkatërruan tërësisht të gjithë infrastrukturën kritike, duke përfshirë komunikimet, energjinë elektrike, ujin, ngrohjen, një kullë televizive 100 metra të lartë dhe të paktën katër ura.

 Zelensky akuzon Rusinë për krime lufte në Kherson
Zelensky akuzon Rusinë për krime lufte në Kherson

Autoritetet ukrainase po përpiqen të vlerësojnë dëmtimin e digës Nova Kakhovka, në lumin Dnipro, rreth 40 milje në veri-lindje, të cilën rusët tentuan ta hidhnin në erë gjatë tërheqjes së tyre. Megjithatë, nuk është e qartë nëse integriteti strukturor i rezervuarit është në rrezik. Me një vëllim uji prej 18.2 km kub, nëse do të shkatërrohej, rezervuari i Kakhovka mund të përmbytte një zonë të madhe, duke përfshirë qytetin e Kherson.

Njerëzit kanë dëshmuar se trupat ruse kryen plaçkitje të shfrenuar në qytet, duke vjedhur makina private, lavatriçe, mikrovalë, rroba femrash dhe sende të tjera shtëpiake. Ata hoqën 15,000 ekspozita nga muzeu i artit të Khersonit dhe vodhën eshtrat e Grigory Potemkinit, mikut dhe dashnorit të Katerinës së Madhe, nga një kriptë në katedralen e qytetit.

Të dielën u zbulua se ata kishin marrë gjithashtu shumicën e kafshëve nga kopshti zoologjik Kherson. Llama, ujqër, gomarë, rakunë dhe ketra u dërguan të gjithë në Krime. “Rakuni i kopshtit zoologjik nuk u vodh nga ndonjë ushtar budalla, por nga komanda ruse,” tha Oleksandr Todorchuk, kreu i UAnimals, i cili shpëton kafshët në luftë.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e...

Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën tregtare në Moskë

(Skenderbeu.info) Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën...

Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të ngrihen akuza

(Skenderbeu.info) Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të...

Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë...

Mijëra raketa ruse në strukturat elektrike

(Skenderbeu.info) Mijëra raketa ruse në strukturat elektrike. Ushtria ruse...

Scholz dëshiron mburojën e mbrojtjes ajrore në pesë vitet e ardhshme

(Skenderbeu.info) Scholz dëshiron mburojën e mbrojtjes ajrore në pesë...

Lufta Rusi-Ukrainë/ Lista e ngjarjeve kryesore, dita 288

(Skenderbeu.info) Lufta Rusi-Ukrainë/ Lista e ngjarjeve kryesore, dita 288....

Putin/ operacioni në Ukrainë mund të zgjasë

(Skenderbeu.info) Putin/ operacioni në Ukrainë mund të zgjasë. Presidenti...
Raporto