YouTube ka filluar të bllokojë videot që kanë të bëjnë me grupin mercenar rus “Wagner”

(Skenderbeu.info)-YouTube ka filluar të bllokojë videot që kanë të bëjnë me grupin mercenar rus “Wagner”

Platforma YouTube ka filluar të fshijë videot në lidhje me grupin mercenar rus Wagner, raportoi Moscow Times.
Siç raportohet, platforma shpjegoi se PMC është një “organizatë kriminale dhe terroriste”, në përputhje me rrethanat është e ndaluar të postohen materiale në lidhje me të, transmeton Telegrafi.
“Bëjmë përjashtime vetëm për videot edukative, dokumentare, artistike dhe shkencore, nëse ato shoqërohen me një kontekst të përshtatshëm dhe publikimi i tyre është i justifikuar”, thuhet në njoftim.
Në fund të janarit, SHBA-ja e deklaroi grupin Wagner si një organizatë kriminale transnacionale dhe vendosi sanksione ndaj subjekteve të lidhura me të. Vetë grupi mercenar dhe themeluesi i tij, Yevgeny Prigozhin, janë përballur me sanksione nga SHBA-ja që nga viti 2017.
Përveç kësaj, parlamenti francez votoi për ta shpallur grupin mercenar si organizatë terroriste, parlamenti i Lituanisë dhe më pas Bashkimi Evropian e vendosi Wagner-in në listën e sanksioneve për “pjesëmarrje aktive në agresionin ushtarak rus kundër Ukrainës”. Rreth një javë më parë u bë e ditur se edhe Britania synon ta njohë këtë grup si organizatë terroriste.
Në muajin prill, Ministri i Kulturës dhe Politikës së Informacionit të Ukrainës Oleksandr Tkachenko i bëri thirrje menaxhmentit të YouTube me një kërkesë për të “marrë masa specifike” për të identifikuar videot që promovojnë grupin terrorist të Prigozhin-it.
Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1kmh
0 %
Sun
20 °
Mon
26 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aston Martin prezantoi DB12

(Skenderbeu.info)-Aston Martin prezantoi DB12 Pasardhësi i modelit GT të Aston...

”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së në Windows

(Skenderbeu.info)-”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së...

Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë...

BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë e linjës së verës 2023

(Skenderbeu.info)-BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë...

Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira

(Skenderbeu.info)-Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira Disa...

WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin e mesazheve

(Skenderbeu.info)-WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin...

Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të ligjit të BE-së

(Skenderbeu.info)-Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të...

Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite

(Skenderbeu.info)-Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite Rimac Nevera...
Raporto