(Skenderbeu.info) Pasi festoi 22 vjet pak ditë më parë, Wikipedia po ndryshon.

Ndryshimi i fundit grafik i enciklopedisë së internetit falas ishte në vitin 2011.

Ristilimi filloi nga gjuha angleze dhe po përhapet me shpejtësi edhe në vende të tjera, duke synuar një pastërti më të madhe vizuale dhe një shirit të ri navigimi anësor për lundrimin nëpër paragrafë të ndryshëm të përmbajtjes.

Të gjitha synojnë përmirësimin e lexueshmërisë dhe kërkimit brenda faqeve.

Fondacioni Wikimedia, i cili menaxhon enciklopedinë, ka njoftuar se ndryshimi do të prekë rreth 60 milionë artikuj të shkruar në mbi 300 gjuhë, të vizituara rreth 16 miliardë herë çdo muaj.

Faqja fillimisht njoftoi ridizajnimin grafik në vitin 2020, me plane për ta nxjerrë atë në fund të vitit 2021.

Është e paqartë pse përditësimi u vonua më tej, por Fondacioni Wikimedia tha se transformimi ishte “i gjatë dhe kompleks”.

Pas përditësimit, tashmë i disponueshëm nëse kërkoni diçka në anglisht, vini re se shiriti anësor me menutë e ndryshme të faqes është zvogëluar dhe ngjeshur në një numër të kufizuar artikujsh.

Ndryshe nga versioni i mëparshëm, kjo e bën navigimin më të pastër, me mundësinë për të hyrë shpejt në artikuj të tjerë që lidhen me atë që po lexoni.

Sistemi i kërkimit të brendshëm është përmirësuar gjithashtu, duke shfaqur më shumë informacion, së bashku me miniaturën që shoqëron një term, nëse është futur.

Kjo për një përzgjedhje më të saktë të rezultateve, veçanërisht në rastin e kuptimeve të shumëfishta për të njëjtin shtypje.”

Ndërfaqja e përditësuar e Wikipedia nuk heq asnjë funksionalitet të mëparshëm. Në vend të kësaj, ajo prezanton mjete të reja për të përmirësuar përvojën e sajtit ekzistues.

Mbi 30 grupe vullnetarësh nga e gjithë bota kontribuan në projekt”, shpjegoi Fondacioni Wikimedia.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

WhatsApp punon në reagimet e mesazheve

(Skenderbeu.info) WhatsApp punon në reagimet e mesazheve. Platforma e mesazheve...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...
Raporto