fbpx

Von der Leyen: nevojitet ndihmë ushtarake për Ukrainën

(Skenderbeu.info) Von der Leyen: nevojitet ndihmë ushtarake për Ukrainën

“Është absolutisht e nevojshme të mbështetet Ukraina ushtarakisht, si dhe me të gjitha mjetet që asaj i nevojiten. BE-ja po e lehtëson këtë proces me anë të “European Peace Facility”. Ursula von der Leyen deklaroi gjatë një conference për shtyp në praninë e presidentit Volodymyr Zelensky në Kiev se Europa është më afër se kurrë me Ukrainën dhe se do të jënë përjet miq të njëri tjetrit.

“Ofrimi i ndihmës ushtarake” në Kiev është “jetike dhe Komisioni Europian i ka rekomanduar të gjitha shtetet anëtare të jenë përkrah Ukrainës sepse kjo është qasja që duhet të mbajëm në bllok”, nënvizoi von der Leyen. Presidentja e Komisionit e nisi fjalën për shtyp duke kujtuar se është hera e tretë që ajo udhëton në kryeqytetin ukrainas: “Më duhet të them se më bën përshtypje sesa për mirë ka ndryshuar Kievi: jeta është kthyer në Kiev”, shtoi ajo.

Në frontin e energjisë, von der Leyen tha: “Ne ishim shumë të shpejtë për të lidhur Ukrainën me rrjetin europian të energjisë elektrike, tani do të rrisim furnizimin me energji elektrike nga Ukraina në BE”. Përgjigja e presidentit ukrainas nuk vonoi: “Sot zhvilluam diskutime produktive. Për sa i përket energjisë, ne e dimë se do të kemi sfida të vështira për t’u përballur gjatë dimrit dhe duhet të mbështesim njëri-tjetrin”. Volodymyr Zelensky tha pas takimit me Ursula von der Leyen se: “BE mund të marrë energji elektrike me kosto të ulët nga Ukraina dhe ne, në këmbim, mund të marrim fonde për të paguar pagat”.

Von der Leyen
Von der Leyen

Gjatë vizitës në kryeqytetin ukrainas, emri i Ursula von der Leyen iu shtua ‘shëtitjes së trimave’ në qendër të Kievit. Pllaka u zbulua nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë vizitës së tretë të presidentes së Komisionit të BE-së në kryeqytet. Pllakat (të ngjitura në trotuar) iu dedikohen liderëve të huaj – si Boris Johnson apo polaki Andrei Duda – të cilët kanë udhëtuar në Kiev për të ndihmuar Ukrainën në kohë nevoje.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik....

Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve

(Skenderbeu.info) Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve. Konservatorët...

Gjermania: inflacioni në 8.8% në 2023 dhe recesioni në rritje

(Skenderbeu.info) Gjermania: inflacioni në 8.8% në 2023 dhe recesioni...

Moska anekson nesër rajonet e Ukrainës

(Skenderbeu.info) Moska anekson nesër rajonet e Ukrainës  - Ceremonia...

Berlin: Nord Stream ndoshta i papërdorshëm përgjithmonë

(Skenderbeu.info) Berlin: Nord Stream ndoshta i papërdorshëm përgjithmonë Incidenti në...

Largohuni nga Rusia-situata mund të përkeqësohet

(Skenderbeu.info) Largohuni nga Rusia-situata mund të përkeqësohet. Qytetarëve amerikanë...

Britani/Azilkërkuesit shqiptare nuk do të kthehen

(Skenderbeu.info)-Britani/Azilkërkuesit shqiptare nuk do të kthehen Marrëveshja e qeverisë...

A janë funskioanle centralet bërthamore të Gjermanisë. 

(Skenderbeu.info) A janë funskioanle centralet bërthamore të Gjermanisë.   -...
Raporto