(Skenderbeu.info)-Virusi që po godet fëmijët/ Izolohet rasti i parë me RSV

Virusi respirator sinsicial ka kohë që po qarkullon te fëmijët në vendin tonë të paktën referuar shenjave simptomave klinike që shfaqnin fëmijët, por sa janë deklaruar këto raste?
Instituti i Shëndetit Publik vetëm këtë të martë ka deklaruar zyrtarisht se ka izoluar rastin e parë të prekur nga virusi.
ISHP i referohet një 16-vjeçari, i cili u paraqit në infektiv me komplikacione të rënda për të cilat edhe u intubua, por fatmirësisht djali e ka kaluar rrezikun për jetën dhe është në gjendje të mirë shëndetësore. Mjekët thonë se ka shumë fëmijë të tjerë të prekur nga ky virus, i cili agravon kryesisht gjendjen shëndetësore te foshnjet e vogla, duke u shkaktuar bronkopneumoni dhe pamjaftueshmëri në frymëmarrje.
Ky virus shfaq të njëjtat simptoma si gripi, temperaturë të lartë, kollë, dhimbje kraharori dhe në ditën e tretë apo të pestë, situata agravohet.
Në urgjencën e pediatrisë tanimë nuk është numri i lartë i fëmijëve që paraqiten, por se ka shumë raste të rënda, shkaktuar nga virusi respirator sinsicial dhe viruset e gripit në qarkullim.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto