fbpx

Vinicius Jr i Realit i përgjigjet kritikës së kercimit ‘racist’

(Skenderbeu.info)-Vinicius Jr i Realit i përgjigjet kritikës së kercimit ‘racist’

Sulmuesi i Real Madridit, Vinicius Junior thotë se “lumturia e një braziliani të zi në Evropë” qëndron pas kritikave për kercimet e golave ​​të tij.
Agjenti Pedro Bravo tha gjatë një diskutimi televiziv spanjoll për 22-vjeçarin se “në Spanjë, duhet të respektosh rivalët dhe të ndalosh së luajturi majmunin”, duke çuar në akuza për racizëm. Bravo që atëherë ka kërkuar falje në Twitter, duke thënë se ka keqpërdorur një metaforë.
“Pranoje, respektoje. Në çdo rast, nuk do të ndalem!”, shtoi Vinicius. Reprezentuesi brazilian, i cili ka shënuar pesë gola në tetë ndeshje për kampionët e Evropës deri më tani këtë sezon, theksoi se ai nuk ishte i pari qe kerceu, duke renditur yje të tjerë që bëjnë të njëjtën gjë.
“Javë më parë, disa njerëz filluan të kritikojnë kërcimin tim. Por kërcimi nuk është vetëm i imi,” tha Vinicius. “Ata i përkasin Ronaldinhos, Neymar, [Lucas] Paqueta, [Antoine] Griezmann, Joao Felix, Matheus Cunha… këngëtarë brazilianë funk dhe kërcimtarë samba, këngëtarë latinë reggaeton, amerikanë zikaltër. “Ato janë valle për të festuar diversitetin kulturor të botës.
“Thonë se lumturia shqetëson. Lumturia e një braziliani të zi të jetë i suksesshëm në Evropë shqetëson shumë më tepër. “Por vullneti im për të fituar, buzëqeshja ime dhe shkëlqimi në sytë e mi janë shumë më të mëdha se kaq.” Vinicius është mbështetur nga klubi, vendi, shokët e skuadrës dhe kundërshtarët e tij.
Shoku i skuadrës së Brazilit, Neymar, i cili luan për Paris St-Germain, postoi një foto të çiftit duke kërcyer në detyrë ndërkombëtare.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ronaldo:”Dua të luaj deri në Euro 2024″

(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo:"Dua të luaj deri në Euro 2024".Pavarësisht moshës...

Arbiter shqiptar ne ndeshjen Angli-Gjermani

(Skenderbeu.info)-Arbiter shqiptar ne ndeshjen Angli-Gjermani Enea Jorgji, arbiter nderkombetar shqiptar...

Federer:“Nuk dua të largohem nga tenisi”

(Skenderbeu.info)-Federer:“Nuk dua të largohem nga tenisi”.Kampioni i tenisit tashme...

10 lojtarët më të shpejtë në FIFA 23

(Skenderbeu.info)-10 lojtarët më të shpejtë në FIFA 23. E...

Chelsea: Oliver Mintzlaff qëndron në RB Leipzig

(Skenderbeu.info)-Chelsea: Oliver Mintzlaff qëndron në RB Leipzig dhe...

Një shqiptar tek Italia

(Skenderbeu.info)-Një shqiptar tek Italia, mesfushori shqiptar ne akademine e...

Suarez kthehet te Nacionali

(Skenderbeu.info)-Suarez kthehet te Nacionali vetëm për Botërorin, gje qe...

Temperaturat më të larta në Kupën e Botës 2022

(Skenderbeu.info)-Temperaturat më të larta në Kupën e Botës 2022.Kupa...
Raporto