(Skenderbeu.info) Japoni/ Vetëvrasjet në rritje për herë të parë në 13 vjet.

Vetëvrasjet në Japoni po rriten për herë të parë në 13 vjet, me një rritje të rasteve që përfshijnë burra që luftojnë me vështirësi ekonomike dhe probleme shëndetësore.

Bazuar në të dhënat paraprake nga Ministria japoneze e Shëndetësisë, 21,854 vetëvrasje kanë ndodhur në vitin 2022, rreth 600 më shumë se një vit më parë,

Me 14,543 vdekje që përfshijnë meshkuj, veçanërisht grupmoshën midis 40 dhe 60 vjeç, mes atyre që e kanë gjetur veten pa punë, por edhe pensionistë të prekur nga vështirësitë ekonomike për shkak të rritjes së fundit të kostos së jetesës.

Nga ana tjetër, rastet me femrat kanë rënë në mënyrë margjinale, në 7041, megjithëse më të larta me 1000 njësi në nivelet para pandemisë.

Numri i vetëvrasjeve në Japoni ka rënë për dhjetë vite radhazi deri në vitin 2019, kur u regjistruan 20169 raste, por që nga fillimi i urgjencës shëndetësore trendi ka shënuar rritje të ndjeshme.

Konkretisht, tek të papunët thuajse u dyfishua numri i personave që u vetëvranë në 1038, ndërsa tek ata që përfitonin pension apo ndihmë sociale u rrit në 5347.

Ndër arsyet më të shpeshta që çojnë në bërjen e gjestit ekstrem janë ndërlikimet e shëndetit dhe mosmarrëveshjet në familje.

Shifrat përfundimtare të ministrisë, të mbështetura nga statistikat e Agjencisë Kombëtare të Policisë, do të publikohen në mars.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto