fbpx

Hungari /Gratë duhet të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fetusit para vendimit të abortit

(Skenderbeu.info)-Hungari /Gratë duhet të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fetusit para vendimit të abortit

Gratë hungareze që duan një abort do të bëhen për të dëgjuar rrahjet e zemrës së fetusit përpara se të kalojnë me procedurën, sipas një ndryshimi të ri të ligjit të njoftuar të martën raporton Euronews.
Masa, e nënshkruar nga Ministri i Brendshëm Sandor Pinter, i detyron gratë shtatzëna të kërkojnë një përfundim për të marrë së pari një raport nga një obstetër-gynekolog, duke deklaruar se ata janë përballur “në një mënyrë të qartë të identifikueshme” me “funksionet jetësore” të fetusit . Ligji do të hyjë në fuqi më 15 shtator.
Deputeti i ekstremit të djathtë hungarez Dóra Dúró, i cili ka bërë fushatë për ndryshimin e ligjit, mirëpresim vendimin në një postim në Facebook. “Qeveria ka ndërmarrë një hap drejt mbrojtjes së të gjithë fetuseve nga konceptimi, pasi do të ketë të paktën disa sekonda kur një fetus mund të komunikojë me nënën e tij duke dëgjuar rrahjet e zemrës së tij para se të kryhet një abort,” shkroi ajo.

Ligji rreth aborteve “nuk është vendosur në gur në një vend të krishterë të denjë për emrin. Le të shkruajmë histori!” Ajo shtoi, duke falënderuar organizatat pro-jetës për mbështetjen e tyre.
Abortet në Hungari kanë qenë të ligjshme që nga vitet ’50. Në shumicën e rasteve, procedura mund të kryhet deri në javën e 12 -të të shtatzënisë, por ka përjashtime kur kjo mund të zgjatet deri në 24 javë.
Politikanët hungarezë, grupet e shoqërisë civile dhe eurodeputetët kanë përplasur këtë veprim. Qeveria hungareze “po ndalon abortin në heshtje, pa u këshilluar me gratë”, tha deputeti i opozitës Tímea Szabó. “Edhe një herë, burrat vetëm vendosin fatet.” “Aborti nuk është hobi i askujt. Por të mohosh ndihmë për gratë dhe të mos kërkosh mendimet e tyre është barbare, e poshtër dhe e ndezur në stomak”, shtoi ai, duke i bërë thirrje ministrit të brendshëm të tërheqë masën “menjëherë”.
OJQ Amnesty International e quajti ndryshimin ligjor një “hap shqetësues”. Ky vendim i marrë “pa asnjë konsultë” do ta bëjë “qasjen në abort më të vështirë” dhe “do t’i traumatizojë më tej gratë tashmë në situata të vështira”, u tha zëdhënësi Aron Demeter gazetarëve. Në një deklaratë të hënën, Ministria e Brendshme tha se “gati dy të tretat e hungarezëve shoqërojnë fillimin e jetës së një fëmije me rrahjet e para të zemrës.” Ai gjithashtu tha që pajisjet moderne mund të zbulojnë rrahjet e zemrës në fillim të shtatëzanisë, të cilat mund të japin “informacion më gjithëpërfshirës për gratë shtatzëna”.
Qeveria nacionaliste e Hungarisë, e udhëhequr nga Kryeministri Viktor Orbán, e portretizon veten si kampion të vlerave tradicionale të familjes dhe ka ofruar zbritje të konsiderueshme të taksave dhe subvencione për familjet që kanë më shumë se një fëmijë në përpjekje për të rritur nivelin e pjellorisë në rënie të vendit.
Që nga kthimi i tij në pushtet në 2010, Orbán ka rritur numrin e masave të kontrollit të lindjes, duke e lëvizur Hungarinë drejt një regjimi gjithnjë e më konservator dhe fetar. Në vitin 2011, qeveria hungareze u zbulua se kishte financuar një fushatë kundër abortit me fondet evropiane, të cilat provokuan zemërimin e Komisionit Evropian.
Duke folur për ndryshimin e ligjit të së martës, Ska Keller, një eurodeputet gjerman i Greens-Evropian Free Alliance Group, tha: ” Gjithmonë gratë që vuajnë më shumë nga qeveritë e ekstremit të djathtë  eshte sepse pavarësia e tyre trupore është sfiduar. Atyre u është thënë se si mund të jetonin dhe çfarë të bëjnë me trupin e tyre “. “Unë mendoj se është aq çnjerëzore sa një qeveri mendon se ata mund të zotërojnë trupin e një personi të pavarur, të një gruaje,” shtoi Keller. “Ne e shohim që për fat të keq po ndodh kudo.”
Euronews i kërkoi qeverisë hungareze t’i përgjigjet këtij artikulli, por nuk kishte marrë një përgjigje në kohën e botimit.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto