Zbulohet vendi skandaloz ku përpunohej mishi i pulës dhe përdorej për sufllaqe

(Skenderbeu.info)-Zbulohet vendi skandaloz ku përpunohej mishi i pulës dhe përdorej për sufllaqe

Agjencia e Ushqimit në Shqipëri ka zbuluar aktivitete të paligjshme, në kushte skandaloze përpunohej mish pule dhe e shitej në fast food-e në zona të ndryshme të kryeqytetit.
Fiksi Fare solli pamje të ambientit të cilat ishin një garazh makinash i përshtatur si ambient punishteje, në të cilin punonin 6 punëtorë.
Kofshët e pulës pa asnjë dokument shoqërues, se ku merreshin dhe ku çoheshin. Mbaheshin në vaska të mëdha pa asnjë kusht higjeno-sanitar.
Emisioni investigativ sinjalizoi për këtë skandal Autoritetin Kombëtar të Ushqimit, i cili kërkoi ndihmën e autoriteteve të tjera. Si Krimi ekonomik dhe Policia e Shtetit, pasi ky aktivitet nuk kishte asnjë dokumentacion dhe në këto kushte përbënte vepër penale.
 U sekustruan 450kg mish pule jashtë çdo kushti higjenosanitar, si dhe u vu në pranga pronari i këtij aktiviteti të jashtëligjshëm.
Në emër të Bashkim Hajdinit, që ishte pronari i punishtes ekzistonte vetëm një nipt për një automjet. Sipas të cilit e përdorte për shpërndarjen e produkteve për fast-food-e.
Duke qenë i ligjëruar Autoriteti Kombëtar i Ushqimit mund të ushtronte kontroll mbi të, të cilin e bllokuan për mungesë kushtesh.
Ndërkohë krimi ekonomik vendosi mbylljen e aktivitetit të përpunimit.
Policia bëri arrestimin në flagrancë të pronarit të aktivitetit mbi të cilin rëndojnë tre vepra penale. “Prodhimi dhe shitja e ushqimeve dhe lëndëve të tjera të rrezikshme për shëndetin”, “Mashtrimi me produktet ushqimore” dhe “Fshehja e të ardhurave”.
Duke qenë se ky produkt i pasigurt shkonte nëpërmjet fast food-eve te konsumatori, Shefi i Departamantetit të Riskut dhe Komunikimit pranë Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Tomi Kola, tha për emisionin Fiks Fare se janë inspektuar edhe 3 fast food-e në tre zona të ndryshme të kryeqytetit, subjekte të cilat i tregoi pronari i punishtes.
Por jo vetëm aq, duke u nisur nga ky rast sipas z.Tomi do shtohen kontrollet e rastësishme në gjithë kryeqytetin.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i...

Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes

(Skenderbeu.info)-Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes Një aksident...

Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet me forcë në banesë

(Skenderbeu.info)-Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet...

Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST del me njoftimin e rendesishem

(Skenderbeu.info)-Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST...

Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë punonjës!

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë...

Shqipëria më e korruptuara në rajon

(Skenderbeu.info)-Shqipëria më e korruptuara në rajon. Gati 56% e...

Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët

(Skenderbeu.info)-Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët Shqiptarët vijojnë të...
Raporto