(Skenderbeu.info) Instagram lançon një sërë veçorish të reja.

Instagram njoftoi një sërë veçorish të reja për përdoruesit e tyre të enjten për t’u ofruar njerëzve më shumë mënyra për të menaxhuar kohën dhe përvojën e tyre.

Aplikacioni lançoi “modalitetin e qetë”, i cili synon të ndihmojë përdoruesit të përqendrohen dhe të vendosin kufij me ndjekësit e tyre.

Pasi të aktivizohet modaliteti, përdoruesit nuk do të marrin asnjë njoftim dhe aktiviteti i tyre i profilit do të ndryshojë gjithashtu për të njoftuar njerëzit dhe një përgjigje automatike do të dërgohet kur dikush i dërgon përdoruesit një DM.

“Adoleshentët na kanë thënë se ndonjëherë duan të marrin kohë për veten e tyre dhe mund të kërkojnë më shumë mënyra për t’u fokusuar gjatë natës gjatë studimit dhe gjatë shkollës,” vuri në dukje aplikacioni.

Përdoruesit mund të personalizojnë orët e modalitetit të qetë për t’iu përshtatur orarit të tyre dhe pasi funksioni të fiket, atyre do t’u shfaqet një përmbledhje e shpejtë e njoftimeve për të kapur atë që kanë humbur.

Instagram
Instagram

Menaxhimi i rekomandimeve

Për t’u dhënë përdoruesve më shumë kontroll mbi përmbajtjen që shohin në aplikacion, platforma e mediave sociale prezantoi veçori për t’i lejuar njerëzit t’u tregojnë se çfarë përmbajtje nuk duan të rekomandohet.

Përdoruesit mund të zgjedhin të fshehin disa pjesë të përmbajtjes në ‘eksplorim’ për të cilat ata nuk janë të interesuar. Ata tani mund të shtojnë gjithashtu një fjalë ose listë fjalësh, emoji ose hashtags që duan të shmangin dhe aplikacioni nuk do të rekomandojë më përmbajtje me ato fjalë në mbishkrim. Ky funksion mund të aksesohet në seksionin “fjalët e fshehura” të cilësimeve të privatësisë.

Mjetet e përditësuara të mbikëqyrjes prindërore

Platforma e rrjeteve sociale shtoi mundësinë që prindërit të shohin cilësimet e adoleshentëve të tyre në Instagram, duke përfshirë privatësinë dhe cilësimet e llogarisë për t’i ndihmuar prindërit të jenë më të vetëdijshëm për zgjedhjet që bëjnë adoleshentët e tyre me “Qendrën e familjes dhe mjetet e mbikëqyrjes”.

Nëse adoleshentët e tyre përditësojnë një cilësim, prindërit do të marrin një njoftim. Ata gjithashtu mund të shikojnë llogaritë që i ka bllokuar adoleshenti i tyre. Prindërit mund të vendosin kufij kohorë, të planifikojnë pushime dhe të njoftohen kur adoleshentët ndajnë një raport dhe më shumë.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

WhatsApp punon në reagimet e mesazheve

(Skenderbeu.info) WhatsApp punon në reagimet e mesazheve. Platforma e mesazheve...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...
Raporto