(Skenderbeu.info) Vdes Tuan Tuan, panda gjigante e dhuruar nga Kina në Tajvan. Panda gjigante e dhuruar nga Kina në Tajvan në vitin 2008 si simbol i lidhjeve më të ngushta vdiq dje në kopshtin zoologjik të Taipeit: “Ekipi ynë mjekësor ka konfirmuar se zemra e Tuan Tuan ka pushuar së rrahuri,” tha kreu i objektit në një deklaratë të shkurtër në të cilën. nuk u treguan shkaqet.

Më parë, një tjetër shënim paralajmëronte se gjendja e pandas ishte “e pakthyeshme” dhe se ajo nuk mund të “jetonte më një jetë cilësore”.

Tuan Tuan dhe shoqëruesi Yuan Yuan, emrat e të cilit do të thotë “ribashkim” ose “bashkim”, ishin dhurata e Pekinit në një kohë kur marrëdhëniet midis dy kombeve ishin më të përzemërta se tani dhe dhurata u përkufizua në atë kohë si “diplomacia e pandave”.

Çifti ishte bërë atraksion në Taipei, Yuan Yuan kishte sjellë në jetë edhe dy panda te vogla.
Veterinerët fillimisht u bënë të vetëdijshëm se 18-vjeçari Tuan Tuan ishte i sëmurë në gusht, kur filloi të vuante kriza dhe dukej gjithnjë e më i paqëndrueshëm dhe letargjik. Skanimet mjekësore treguan se ai kishte një dëmtim të trurit dhe iu dhanë ilaçe kundër konfiskimeve. Kopshti zoologjik dyshoi se Tuan Tuan kishte një tumor në tru dhe ai u transferua në kujdesin paliativ muajin e kaluar.
Kina e konsideron Tajvanin si pjesë të territorit të saj dhe është zotuar se një ditë do të sjellë nën kontrollin e saj ishullin demokratik të vetëqeverisur, nëse është e nevojshme me forcë.

Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues, helikopterë dhe drone

(Skenderbeu.info) Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues,...

Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për t’u përballur me rebelët

(Skenderbeu.info) Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për...

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën e armëve bërthamore

(Skenderbeu.info) Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën...

Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në një varkë në brigjet e Tajlandës

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...
Raporto