1 milion vdekje nga armët që nga viti 1990. A mundet Amerika ta ndaloj këtë fenomen?

(Skenderbeu.info) 1 milion vdekje nga armët që nga viti 1990. A mundet Amerika ta ndaloj këtë fenomen?

Të paktën 7 amerikanë u vranë në dy të shtënat në Half Moon nga një 60-vjeçar të hënën e kaluar, vetëm dy ditë pasi një 72-vjeçar vrau 11 persona në zonën e Monterey Park. Një ditë më parë në qytetin e Auckland, një person u qëllua për vdekje dhe 7 të tjerë u plagosën.

Hetuesit
Hetuesit

Ndërsa hetuesit po punojnë për të përcaktuar motivet e këtyre incidenteve, shoqëria amerikane është në gjendje shoku mes thirrjeve të përsëritura për të ndaluar dhunën e armatosur dhe vrasjet masive.

Si zakonisht, pas ndodhjes së këtyre krimeve, Shtetet e Bashkuara dëshmojnë të njëjtat polemika dhe marrin të njëjtat masa tradicionale. Aty ku Presidenti Joe Biden urdhëroi që flamujt të ulen mbi ndërtesat qeveritare për 3 ditë zie për viktimat.

Dite Zie ne Amerike
Dite Zie ne Amerike

Një luftë fjalësh filloi mes republikanëve dhe demokratëve mbi përgjegjësinë për këto incidente, mes kujtimit të qytetarëve amerikanë për fuqinë dhe ndikimin e “lobeve të kompanive të armëve të zjarrit”.

Arkivi i Dhunës së Armatosur (GVA) e përkufizon një vrasje masive si një të shtëna me armë zjarri që rezulton në plagosjen ose vdekjen e 4 ose më shumë personave, duke mos përfshirë autorin. Nga fillimi i vitit 2023 deri më 25 janar, Shtetet e Bashkuara dëshmuan të paktën 39 vrasje masive, mesatarisht më shumë se një incident çdo ditë.

Policia
Policia

Të dhënat e FBI-së tregojnë se numri i armëve në pronësi të amerikanëve tejkalon numrin e qytetarëve me 120 armë për çdo 100 qytetarë. Një sondazh i fundit i Gallup, i kryer tetorin e kaluar, tregoi se rreth 45% e amerikanëve jetojnë në një shtëpi me të paktën një pistoletë.

Vitin e kaluar, gati 40,000 njerëz u vranë nga armët e zjarrit, sipas Qendrës për Kërkimin e Dhunës me Armë në Universitetin Rutgers në Nju Xhersi. Ndërsa një studim i publikuar në fund të vitit të kaluar nga JAMA Network Open, e cila përfshinte një analizë të numrit të vdekjeve nga armët e zjarrit në tre dekadat e fundit, zbuloi se një total prej më shumë se një milion amerikanë janë vrarë që nga viti 1990.

Me çdo të shtëna masive në Shtetet e Bashkuara, ka ripërtërirë thirrje për politika më të forta për të parandaluar më shumë. Megjithatë, i gjithë legjislacioni i paraqitur redukton aksidentet, por nuk parandalon apo pengon blerjen e armëve të zjarrit.

Foto ilustruese
Foto ilustruese

Qershorin e kaluar, pas një masakre në një shkollë fillore në Teksas që vrau 21 njerëz, duke përfshirë 19 fëmijë, dhe më parë 10 njerëz u vranë në një aksident në një dyqan ushqimesh në Buffalo, Nju Jork, Presidenti Biden nënshkroi ligjin e rëndësishëm federal për të rregulluar mbajtjen e armëve në Shtetet e Bashkuara gjatë tre dekadave të fundit.

Anëtarët e partisë Republikane dhe Demokratike mbështetën ligjin, i cili përfshin një paketë masash që vendosin kufizime të reja për blerjet e armëve dhe cakton miliarda dollarë për të financuar sektorin e shëndetit mendor dhe sigurisë së shkollave.

Megjithatë, gjendja intensive e polarizimit mes dy palëve dhe mbështetja e kushtetutës për të drejtën e mbajtjes dhe mbajtjes së armëve, e bëjnë të vështirë nxjerrjen e ligjeve parandaluese që mund të eliminojnë ose reduktojnë fenomenin e vrasjeve masive me armë zjarri.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...

Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

(Skenderbeu.info)-Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë...

Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike

(Skenderbeu.info) Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës...

Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës Më 11 janar,...

Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut

(Skenderbeu.info) Si është të jesh një 'drag queen' në...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor,...

Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga...
Raporto