Vdekja e ish-presidentit amerikan John F. Kennedy, nipi akuza të drejtpërdrejta CIA-s

(Skenderbeu.info)-Vdekja e ish-presidentit amerikan John F. Kennedy, nipi akuza të drejtpërdrejta CIA-s

Robert Kennedy Jr., kandidati presidencial demokrat, tha se CIA ishte e përfshirë në vrasjen e xhaxhait të tij, ish-presidentit John F. Kennedy, duke argumentuar se provat janë “të shumta”.
“Ka prova dërrmuese se CIA ishte e përfshirë në vrasjen e tij,” tha Kennedy në një intervistë.
CIA ka mohuar në mënyrë të vazhdueshme çdo pretendim se ishte i përfshirë në vrasjen e Kennedy, i cili u qëllua teksa hipte në një makinë në një paradë në Dallas në vitin 1963.
foto galeri PreviousNext
Vrasja ka shërbyer si bazë për disa nga teoritë më të njohura të konspiracionit në histori. Ndërkohë që Lee Harvey Oswald u identifikua zyrtarisht si autori, teoritë e konspiracionit kanë qarkulluar për vite me radhë rreth atentatit, duke hedhur dyshime nëse ka pasur të shtëna apo komplotistë të tjerë të lidhur me sulmin.
John McCone, drejtori i CIA-s kur u vra Kennedy, dëshmoi në komitetin e Dhomës së Përfaqësuesve se Oswald nuk ishte një agjent i CIA-s dhe se agjencia nuk komunikoi apo kishte lidhje me të.
Gjatë intervistës, Kennedy përmendi gjithashtu teorinë e konspiracionit se CIA mund të ketë qenë e përfshirë në vrasjen e babait të tij, Robert F. Kennedy, një ish-prokuror i përgjithshëm i SHBA-së, i cili u qëllua për vdekje në Los Anxhelos gjatë fushatës për president në vitin 1968.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë...

Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të vdekur në pak ditë

(Skenderbeu.info)-Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të...

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes që la të vdekur 94 emigrantë

(Skenderbeu.info)-Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...
Raporto