(Skenderbeu.info) Londra i kërkon Kievit të vazhdojë sulmet gjatë dimrit. Ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace i kërkoi Ukrainës që të “mbajë presionin dhe vrullin” dhe të vazhdojë sulmet kundër forcave ruse edhe gjatë muajve të dimrit.

“Duke pasur parasysh avantazhin që kanë ukrainasit në trajnimin dhe cilësinë e personelit të tyre ndaj rusëve, të cilët janë të demoralizuar, të patrajnuar dhe të pajisur keq, do të ishte në interesin më të mirë të Ukrainës që të ruante vrullin gjatë dimrit”, tha Wallace në një intervistë për The Daily Beast.

Ushtarët ukrainas “kanë 300,000 komplete luftarake të Arktikut, të furnizuara nga komuniteti ndërkombëtar”, një kërkesë kryesore për çdo ofensivë dimërore, theksoi Wallace, duke thënë se kjo është këshilla që ai do t’u jepte homologëve të tij ukrainas, me të cilët ai flet “gati çdo javë”.
Ndërkohë, në anën e kundërt të Atlantikut, zyrtarë të lartë amerikanë po përpiqen të largojnë Kievin nga fusha e betejës për t’iu afruar tryezës së bisedimeve.

Dy javë më parë, shefi i shtabit të SHBA, Mark Milley paralajmëroi se meqë Ukraina mund të mos arrijë një fitore të plotë në fushën e betejës, ajo duhet të përdorë ngadalësimin e pritshëm të operacioneve ushtarake gjatë dimrit si një “dritare” për të negociuar me Moskën.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e...

Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën tregtare në Moskë

(Skenderbeu.info) Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën...

Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të ngrihen akuza

(Skenderbeu.info) Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të...

Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë...

Mijëra raketa ruse në strukturat elektrike

(Skenderbeu.info) Mijëra raketa ruse në strukturat elektrike. Ushtria ruse...

Scholz dëshiron mburojën e mbrojtjes ajrore në pesë vitet e ardhshme

(Skenderbeu.info) Scholz dëshiron mburojën e mbrojtjes ajrore në pesë...

Lufta Rusi-Ukrainë/ Lista e ngjarjeve kryesore, dita 288

(Skenderbeu.info) Lufta Rusi-Ukrainë/ Lista e ngjarjeve kryesore, dita 288....

Putin/ operacioni në Ukrainë mund të zgjasë

(Skenderbeu.info) Putin/ operacioni në Ukrainë mund të zgjasë. Presidenti...
Raporto