(Skenderbeu.info)-Sekuestrohet një varkë me 2,4 ton kokainë në Atlantik

Një hetim nga Seksioni Greco Galicia i Brigadës Qendrore të Narkotikëve i kryer së bashku me Zëvendës Drejtorinë e Mbikëqyrjes Doganore ka çuar në një operacion të ri antidrogë që parandalon një transport të madh droge kokaine midis Amerikës së Jugut dhe Europës. Operacioni Hortiña përfundoi me hipjen në një varkë me vela, të quajtur Mambo, e cila po shkonte drejt brigjeve spanjolle me 2.4 ton kokainë në rezervat e saj dhe arrestimin e katër anëtarëve të ekuipazhit të saj.
Hetimi filloi në maj, kur trupat me bazë në Komisariatin e Policisë Pontevedra dhe kolegët e tyre nga Mbikëqyrja Doganore filluan të ndiqnin gjurmët e një varke me lidhje në Galicia, në Costa del Sol (pika kyçe për trafikun e kokainës në shkallë të gjerë) dhe në Ishujt Kanarie gjithnjë e më aktive. Kështu, pasi zbuluan Mambo në Las Palmas, agjentët mësuan se ai po largohej nga porti i Arrecife (Lanzarote) në drejtim të Amerikës së Jugut në fund të verës.
Në atë kohë, zyrtarët aktivizuan kanalet e bashkëpunimit ndërkombëtar, të cilat treguan se varka me vela e hetuar ka qëndruar për disa kohë në ujërat afër Trinidadit, në zonën e Karaibeve, kohë në të cilën mendohet se ka ngarkuar 80 pako të mëdha kokaine. të cilat do të sekuestroheshin. Kjo bëri që Fulmar, një anije me kapacitet të madh të Agjencisë së Tatimeve, të nisej për në det të hapur në fund të tetorit, në një udhëtim që përfshinte edhe përfaqësues të njësisë së policisë Pontevedra.
Sekuestrohet një varkë me 2,4 tone kokainë në Atlantik,e cila po shkonte drejt brigjeve spanjolle,u arrestuan katër anëtarëve të ekuipazhit të saj.
varke droge
Faza përfundimtare e punës u zhvillua në dhjetor, me hipjen në varkën me vela Mambo dhe arrestimin e katër anëtarëve të ekuipazhit të saj, përkatësisht tre shtetas kolumbianë dhe një shtetas francez. El Greco Galicia siguron se ky i fundit do të ishte noteri i organizatës që zotëron drogën, porti i hyrjes së së cilës në Europë nuk dihej.
Imbarkimi u zhvillua në kushte shumë të vështira për shkak të gjendjes së detit, me erëra dhe dallgëzime të theksuara, të cilat e vështirësuan detyrën. Katër të arrestuarit ndodhen tashmë në burg në pritje të gjykimit.
Sekuestrohet një varkë me 2,4 tone kokainë në Atlantik,e cila po shkonte drejt brigjeve spanjolle,u arrestuan katër anëtarëve të ekuipazhit të saj.
varke droge
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës...

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes...

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga...

Një ton hashash u kap brenda Marokut

(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë...

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion...

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy...

Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut të kokainës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut...

Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar i drogës

(Skenderbeu.info)-Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar...
Raporto