OBSH: Drejt varfërisë 8% të shqiptarëve nga kostot e mjeksisë

(Skenderbeu.info)-OBSH: Drejt varfërisë 8% të shqiptarëve nga kostot e mjeksisë

OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë)beri analizë sistemit shëndetësor përgjatë 2018-ës. Aty u zbulua se kostot e mjekimit çojnë ne varfëri 8% të familjeve shqiptare. Ndërsa e rrënojnë ekonomikisht 12%-shin më të varfër.
Në vitin 2018, Shqipëria shpenzoi 275 dollarë amerikanë për frymë për kujdesin shëndetësor. Më pak se gjysma e mesatares së vendeve të Ballkanit Perëndimor, që ka një mesatare mbi 500 dollarë. Kjo shumë është sa 1/5 e mesatares së vendeve të Balltikut dhe të Europës Juglindore.
Në vitin 2018, shpenzimet e brendshme për shëndetin publik ishin 2.8 për qind e prodhimit bruto të Shqipërisë. Një nivel shumë më i ulët se mesatarja prej 5 % në vendet e Ballkanit Perëndimor.
Më konkretisht, në vitin 2020, shteti shqiptar shpenzoi vetëm 13.923 lekë për banor ose 113 euro. Këtu përfshihen shpenzimet për shërbimin parësor, spitalet bashkiake dhe rajonale, qendrat universitare dhe urgjenca.
Nga ana tjetër, një të punësuari me pagë mesatare 50 000 lekë në muaj, i mbahen në një vit 29 400 Lekë. Si pagesë e detyrueshme për Fondin e sigurimeve shëndetësore.
Pra, dy herë më shumë se sa paguan shteti për sistemin shëndetësor. Ky shpenzim në vitin 2010 ishte vetëm 8 447 lekë ose 61euro në vit për banor.

 

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nisin shitjet e apartamenteve në portin turistik të Durrësit pa filluar akoma ndërtimi

(Skenderbeu.info)-Nisin shitjet e apartamenteve në portin turistik të Durrësit...

Shqipëria merr vetëm 80 mln euro nga 1 mld eurot e BE

(Skenderbeu.info)-Shqipëria merr vetëm 80 mln euro nga 1 mld...

Çfarë do të bëjë NATO për të mbikëqyrur infrastrukturat në Europë!

(Skenderbeu.info)-Çfarë do të bëjë NATO për të mbikëqyrur infrastrukturat...

Parkimi në Tiranë nxjerr 5 milionë euro në vit

(Skenderbeu.info)-Parkimi në Tiranë nxjerr 5 milionë euro në vit  Në...

Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500 mln euro për Ballkanin Perëndimor

(Skenderbeu.info)-Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500...

Shqiptarët “Frike” nga shtrenjtimi i energjisë, ndryshojnë nga prizat e deri te elektroshtëpiaket

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët “Frike” nga shtrenjtimi i energjisë, ndryshojnë nga prizat...

Ndryshon udhëzimi i kontributeve/ Raporti mjekësor për barrëlindje do përfshijë pagesën deri në 1 muaj

(Skenderbeu.info)-Raporti mjekësor për barrëlindje do përfshijë pagesën deri në...

Çfarë parashikon marrëveshja e BE-së për kufirin e çmimit të naftës ruse?

(Skenderbeu.info)-Çfarë parashikon marrëveshja e BE-së për kufirin e çmimit...
Raporto