Vaksina e gripit mbron nga përkeqësimi i sëmundjeve kardiovaskulare

(Skenderbeu.info)-Vaksina e gripit mbron nga përkeqësimi i sëmundjeve kardiovaskulare

 Ja çfarë zbuloi një studim i fundit mbi lidhjen midis vaksinës së gripit dhe sëmundjeve kardiovaskulare
Vaksina e gripit jo vetëm që mbron nga gripi, por në rastin e njerëzve që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Mbron edhe nga përkeqësimi i sëmundjes së tyre. Kështu thuhet nga një studim i publikuar nga The Lancet Global Health. Në të cilin morën pjesë më shumë se 5000 njerëz me insuficiencë kardiake midis 2015 dhe 2021.
GJYKIMI
Tashmë në vitin 2013, Agjencia Italiane e Barnave (Aifa) argumentoi se vaksinimi kundër gripit mund të zvogëlojë gjasat e ngjarjeve të mëdha negative kardiovaskulare. Të tilla si sulmi në zemër dhe goditje në tru, tek njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës.
Tani, kjo mbështetet nga një provë e re klinike e Universitetit McMaster që përfshin më shumë se 5,000 njerëz me probleme të zemrës në 10 vende me të ardhura të ulëta. Dhe të mesme, ku normat e vaksinimit janë ende shumë të ulëta.
Pjesëmarrësit morën vaksinën kundër gripit ose një placebo çdo vit midis 2015 dhe 2021.
REZULTATET
Analiza e rezultateve tregoi se kur u analizuan ngjarjet jashtë sezonit të pikut të gripit. Nuk kishte asnjë ndryshim midis vaksinës së gripit dhe grupeve placebo në rezultatin e parë ose të dytë.
Ndërsa në periudhën e pikut të gripit ndryshimi ishte më i madh.
Gjithashtu u vu re se shtrimi në spital për insuficiencë kardiake ishte më i ulët. Në grupin që mori vaksinën jashtë periudhës së pikut të gripit, por jo gjatë periudhës së pikut.
Përveç kësaj, gjatë periudhave të pikut të qarkullimit të gripit për stinët në të cilat soji mbizotërues i gripit në qarkullim dukej se ishte i ngjashëm me atë të vaksinës së gripit. Kishte më pak vdekje nga të gjitha shkaqet në grupin e vaksinuar.
Megjithatë, kur soji mbizotërues i gripit në qarkullim nuk ishte i ngjashëm me shtamin e vaksinës së gripit, vdekjet nuk u reduktuan ndjeshëm.
 Qarkullimi i viruseve të gripit intensifikohet, por siç kujton ISS, edhe viruse të tjera të frymëmarrjes kanë kontribuar në rritjen e numrit të sindromave të ngjashme me gripin në këto javë të para të mbikëqyrjes.
Deri më sot, grupmoshat pediatrike janë më të prekura dhe veçanërisht fëmijët nën moshën 5 vjeç në të cilët vërehet një rritje e incidencës prej 19.6 raste për 1000 pacientë.
Vaksina e gripit mbron nga përkeqësimi i sëmundjeve kardiovaskulare. Kështu thuhet nga një studim i publikuar nga The Lancet Global Health.
sëmundje kardiovaskulare.
Massimo Volpe, president i Shoqatës Italiane për Parandalimin Kardiovaskular (Siprec) kujtoi se gripi shkakton 5,000-15,000 vdekje çdo vit në Itali që “mund të duken të pakta nëse krahasohen me ato të shkaktuara nga Covid-19, por nuk janë aspak” sepse ai shtoi, “para së gjithash, këto janë vdekje të shmangshme. Për më tepër, këto vdekje ndodhin brenda 3-4 muajve të qarkullimit të virusit të gripit, pra në një periudhë shumë të shkurtër kohore”.
Dhe edhe nëse vaksina e gripit është lënë në hije nga ato kundër Covid, Volpe e konsideron “shumë shqetësuese” rënien e vaksinave kundër gripit që po dëshmojmë sepse “ideja që kjo sëmundje nënkupton tre ditë në shtrat” ​​është e gabuar. Pasi “gripi mund të bëhet i ndërlikuar seriozisht tek të moshuarit dhe të dobëtit. Për këtë arsye nuk duhet nënvlerësuar”.
Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto