Vajza indoneziane u gjet e vdekur pas përpjekjeve të shpëtimit nga tërmeti

(Skenderbeu.info) Vajza indoneziane u gjet e vdekur pas përpjekjeve të shpëtimit nga tërmeti. Një vajzë shtatëvjeçare nga Indonezia, e cila ishte subjekt i një përpjekjeje shpëtimi njëditore pas një tërmeti që vrau 272 njerëz në Java perëndimore, është gjetur e vdekur, thanë shpëtuesit për AFP të premten.

Punonjësit e urgjencës gjetën trupin e Ashika Nur Fauziah, i njohur gjithashtu si Cika, nën rrënoja në lagjen më të goditur të qytetit Cianjur, epiqendër e tërmetit që shkaktoi rrëshqitje të dheut, shembjen e çatisë, muret dhe varrosjen e viktimave në grumbuj dheu të hënën.

Trupi iu dorëzua menjëherë familjes. Familja pranoi dhe më pas ajo u varros,” tha për AFP shpëtimtari 28-vjeçar Jeksen Kolibu.
Familja ishte shumë histerike. Ata ishin shumë të trishtuar. Nëna ishte ajo që mori trupin.”

Dhjetra shpëtues kishin kaluar pjesën më të madhe të së enjtes duke përdorur mjete gërmimi, çekiç dhe duart e tyre të zhveshura për të pastruar mbeturinat në misionin delikat, i cili u pezullua gjatë natës deri të premten në mëngjes.

Cika është gjetur nën tre shtresa betoni, tha Kolibu. Fokusi i kërkimit ishte përqendruar në shtëpinë e gjyshes së saj, përballë shtëpisë së familjes, ku nëna e saj besonte se ajo kishte qenë duke luajtur kur ra tërmeti.

Shpresat për një përfundim të lumtur ishin rritur pas shpëtimit dramatik të një djali gjashtë vjeçar, Azka, të mërkurën në mbrëmje, i cili u përshkrua si një “mrekulli” pasi ai mbijetoi më shumë se dy ditë në rrënoja pa ushqim dhe ujë.

Përpara se të gjendej Cika, autoritetet thanë se 39 persona ishin ende të zhdukur pasi përpjekjet e shpëtimit vazhduan të pengoheshin nga shiu me çekan dhe pasgoditjet potencialisht vdekjeprurëse.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të heqë gjuhën angleze për mësimin në shkollat fillore

(Skenderbeu.info) Nigeria do të heqë gjuhën angleze për mësimin...

Sanksione ndaj Koresë Veriore pas testimeve raketore

(Skenderbeu.info) Sanksione ndaj Koresë Veriore pas testimeve raketore. Shtetet...

Xi-Michel, mbështetje për BE-në për të rritur ndërmjetësimin

(Skenderbeu.info) Xi-Michel, mbështetje për BE-në për të rritur ndërmjetësimin....

Presidenti i Afrikës së Jugut mund të përballet shkarkim nga detyra

(Skenderbeu.info) Presidenti i Afrikës së Jugut mund të përballet...

Vdes ish-udhëheqësi kinez në moshën 96-vjeçare

(Skenderbeu.info) Vdes ish-udhëheqësi kinez në moshën 96-vjeçare. Ish-udhëheqësi i...

Kufizimet e Ebolës do të vazhdojnë në disa pjesë të Ugandës

(Skenderbeu.info) Kufizimet e Ebolës do të vazhdojnë në disa...

Katari synon të bëhet fuqi globale e gazit

(Skenderbeu.info) Katari synon të bëhet fuqi globale e gazit....

Tre persona të gjetur të ulur në anije i mbijetuan një udhëtimi 11-ditor nga Nigeria

(Skenderbeu.info) Tre persona të gjetur të ulur në anije...
Raporto