(Skenderbeu.info)-Ushqimet që duhet t’i hani sipas moshës

E dinit që ka ushqime të posaçme për të ngrënë në varësi të moshës që keni? Ndonjëherë besohet se doni të shëndosheni me vetëdije, duke injoruar faktin se ndoshta jeni duke konsumuar ushqime të gabuara që nuk funksionojnë mirë në organizmin, duke rritur kështu mundësinë për të shtuar kilogramë.
Për të mbajtur trupin në formë është e rëndësishme të njihni të ashtuquajturin “ushqimi i moshës”, që do të thotë ushqimin e duhur për moshën që keni, të cilët ju ndihmojnë të humbni peshë më lehtë.
Nën 20 vjeç – kur jeni nën moshën 20 vjeç, është e rëndësishme të ushqeheni në mënyrë të ekuilibruar, por pa humbur asnjë vlerë ushqyese që janë thelbësore për rritjen tuaj. Do të ishte mirë të shmangnit dietat ekstreme, ato vegane ose ato me bazë karbohidratesh sepse ato mund të jenë të dëmshme për trupin. Është e domosdoshme të konsumoni ushqime të pasura me kalcium dhe magnez siç janë arra, fara, perime me gjethe jeshile, në mënyrë që të kujdeseni për kockat tuaja dhe të shmangni rrezikun e osteoporozës kur të plakeni. Gjithashtu duhet të konsumoni edhe yndyra, dhe sigurisht omega 3 për të favorizuar prodhimin e hormoneve, fibra dhe ushqime të pasura me zink për lëkurën; vezë dhe pulë për të marrë proteina.
Nga 20 në 25 vjeç – Kur jeni mbi 20 vjeç, do të ishte mirë të filloni të bëni një ndryshim përsa i përket ushqimit. Sigurisht mund t’iu ndodhë që të jeni me dhimbje koke në shumë raste dhe për të shmangur këto pasoja të bezdisshme, mund të konsumoni sasi të larta të vitaminës B. Kërpudha, perime me gjethe jeshile, sallatë, peshk dhe ushqime të pasura me hekur si thjerrëzat, farat e lulediellit, janë vetëm disa nga gjërat që duhet të konsumohen çdo ditë për t’u ndjerë në formë të përsosur.
Nga 25 në 30 vjeç – Mosha nga 25 në 30 vjeç është ajo në të cilën ju përballeni me botën e punës dhe përjetoni periudhat e para të stresit të fortë. Për të përballuar shqetësimet e zyrës, është e nevojshme të fokusoheni tek ushqimet e pasura me magnez dhe kalium të bazuar në fasule, avokado, çokollatë të hidhur. Megjithëse mund të duket si një torturë, do të ishte mirë të shmanget sheqeri dhe kafja, pasi ato nuk bëjnë gjë tjetër vetëm se konsumojnë rezervat tona të energjisë.
Nga 30 në 40 vjeç – Kur jeni mbi 30 vjeç, filloni të mendoni për një shtatzëni dhe gjithashtu duhet të ndryshoni dietën tuaj për të përgatitur trupin për fëmijën që do të vijë. Kështu që përdorni acid folik, që gjendet me shumicë tek fasulet,sallatat, agrumet dhe frutat. Për të bërë dietë edhe më të plotë ju gjithashtu mund të konsumoni lëngje frutash jeshile si dhe limon.
Nga 40 në 50 vjeç – Nga 40 vjeç e tutje, ka më pak energji dhe madje kapacitetet e tyre po fillojnë të bien, sepse trupi nuk prodhon antioksidantin CoQ10. Për të shmangur pasoja katastrofale, do të ishte mirë për të hani çdo dy herë në javë, salmon ose sardelet, mish vici dhe kikirikë, por edhe ushqime të pasura me antioksidantë, të tillë si perimet dhe frutat me ngjyrë të ndezur.
Menopauza – Gjatë menopauzës, gratë regjistrojnë një numër ndryshimesh të dukshme në trupin e tyre, por mund të minimizojnë efektet e kësaj faze të jetës nëpërmjet ushqimit. Ushqime të tilla si selino, susam dhe farat e lirit përmbajnë fito-estrogjen dhe mund të lehtësojnë shqetësimet e shkaktuara nga rënia hormonale.
Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto