(Skenderbeu.info) Ura e Krimesë: Kush ose çfarë shkaktoi shpërthimin? Çfarë dimë për atë që shkaktoi shpërthimin dramatik të së shtunës në urën Kerch? Ka shumë teori, por jo të gjitha shumë të besueshme.

Rusia ishte e shpejtë për të sugjeruar se kjo ishte një kamion bombë, por nuk tha se kush e dergoi atë.

Presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Ukrainën për sulmin ndaj urës në një “akt terrorizmi”.

Pamjet e kamerave të sigurisë të lëshuara në rrjetet sociale treguan një kamion – gjoja nga qyteti rus i Krasnodarit, një orë me makinë nga kalimi – duke lëvizur në perëndim përtej urës në kohën e shpërthimit.

Zyrtarët rusë quajtën një 25 vjeçar krasnodar, Samir Jusubov, si pronarin e kamionit dhe thanë se shoferi ishte një i afërm i vjetër, Makhir Jusubov.

Por shqyrtimi nga afër i filmimit duket se tregon se kamioni nuk kishte të bënte fare me shpërthimin.

Një ish ekspert i eksplozivëve të ushtrisë britanike tha “Urat përgjithësisht janë projektuar për t’u rezistuar ngarkesave poshtë në kuvertë dhe një sasi e caktuar ngarkimi anësor nga era. Ato nuk janë përgjithësisht të ndërtuara për t’u rezistuar ngarkesave lart. Mendoj se ky fakt u shfrytëzua në sulmin ukrainas.”

Por pavaresisht shume teorive vërteta është se akoma nuk ka nje pergjigje te sakte rreth ketyre pyetjeve.

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

0
(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia kufitare këtë të premte ka...
Top chanel

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...

0
(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...
droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...

Lajme të tjera
NGJASHME

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...

Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë

(Skenderbeu.info)-Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë Në një...
Raporto