fbpx

Në Universitetin e Elbasanit 2000 aplikime më pak, 6 programe studimi rrezikojnë të mbyllen

(Skenderbeu.info)-Në Universitetin e Elbasanit 2000 aplikime më pak, 6 programe studimi rrezikojnë të mbyllen

Universiteti i Elbasanit po përballet këtë vit me numër më të uëlt të aplikimeve nga ana e studentëve. Ndërkohë që numri I aplikantëve është ulur, të paktën 6 programe studimi do të mbyllen për shkak të mungesës së interesit nga ana e studentëve.

Emigrimi masiv i të rinjëve nga vendi është reflektuar në regjistrimet në Universitet.

Në Elbasan, Nga 10.500 aplikime që kishte vitin që shkoi faza e parë dhe e dytë për programet e ciklit Bachelor  në Universitetin Aleksandër Xhuvani këtë vit numëron rreth 2000  më pak.

Peçi Naqellari Zv.Rektor i universitetit A.Xhuvani shprehet se “gjendja për universitetet e arsimit të lartë ka rënë”.

Numri më i ulët i aplikimeve ka bërë që të paktën 6 programe të rrezikojnë që të mbyllen.

Peçi Naqellari: De facto janë të mbyllura, de jure ne do të aplikojmë për ti hequr nga lista e Universitetit të Elbasanit. Kemi dhe programe të cilat janë të rrezikuara.”

Universiteti Aleksandër Xhuvani, ofron këtë vit 2000 kuota të lira, ndërsa Degët e preferuara edhe për kete vit vijojnë të mbeten ato te mjeksisë, e më pak të preferuarat mësuesia.

Peçi Naqellari: Kemi aplikime të mira dhe vijueshmëri të mirë të programeve në programet e studimit të shkencave mjekësore teknike. Ka dhe problematika në lidhje me programet e studimit që kanë orjentim për mësuesi.

Një panoramë e qartë e numrit të studentëve dhe regjistrimet në të gjitha universitetet pritet ta kemi në fillim të vitit akademik.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022. Ditën e martë moti parashikohet me vranësira kryesisht të dendura (përjashto kthjellimet e...
Horoskopi ditor

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi: Takimet e këtyre ditëve janë të diskutueshme, Afërdita hyn në një fazë konkurrence. Ata që...

Lajme të tjera
NGJASHME

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së...

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi:...

Veliaj zbulon vendndodhjen e ndertimit e Teatrit te ri te Kukullave dhe Bibliotekes Kombëtare

(Skenderbeu.info)-Veliaj zbulon vendndodhjen e Teatrit te ri te Kukullave...

Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje

(Skenderbeu.info)-Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje Sipas Institutit te Gjeoshkencave ...

Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022 Dashi Do...

Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e Arminës dhe Shkëlzenit

(Skenderbeu.info) Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e...

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit...
Raporto