(skenderbeu.info)  -Ukrainë: Dy raketa ruse Është hera e parë që raketat ruse zbarkojnë në territorin e NATO-s. Kryeministri polak Morawiecki thërret një mbledhje urgjente të Komitetit të Sigurisë

Dy nga raketat ruse të lëshuara kundër Ukrainës sot thuhet se u ulën në Przewodow, një qytet polak pranë kufirit me Ukrainën.

Kështu shkruan Bild, sipas të cilit dy persona kanë humbur jetën.-Ukrainë: Dy raketa ruse

Lajmi u rilançua edhe nga agjencia ruse Ria Novosti. Zjarrfikësit në fshatin polak Przewodow, në komunën Dołhobyczów, 10 km nga kufiri me Ukrainën, konfirmuan se dy persona vdiqën pas dy shpërthimeve që goditën një vend tharjeje drithi. Për këtë shkruan gazeta lokale Kurier Lubelski. Dëshmitarët e cituar nga gazeta thanë se dëgjuan dy shpërthime. Brigada “po përpiqet të përcaktojë shkaqet dhe rrethanat e sakta të aksidentit”, tha një zëdhënës. E gjithë zona është rrethuar.

Damaged buildings in Kharkiv amid Russian invasion of Ukraine

Mediat amerikane konfirmojnë gjithashtu se dy raketa ruse kanë rënë në territorin e Polonisë, një vend anëtar i NATO-s, duke vrarë dy persona. Kjo është raportuar nga agjencia Bloomberg duke cituar Associated Press e cila, nga ana tjetër, citon një zyrtar të inteligjencës amerikane.-Ukrainë: Dy raketa ruse

Është hera e parë që raketat ruse zbarkojnë në territorin e NATO-s. Bild përmend nenin 5 të Aleancës, i cili parashikon detyrimin për të ofruar ndihmë për aleatët, por nëse kjo do të aktivizohet nga Varshava – saktëson gazeta – është ende një pyetje e hapur. NATO ka përsëritur vazhdimisht se nuk dëshiron të marrë pjesë me trupat e saj në luftën në Ukrainë.

AGJENCIA skenderbeu.info
Çfarë parashikon neni 5 i Traktatit të NATO-s Botërore
Një sulm i armatosur ndaj një personi trajtohet si një sulm ndaj të gjithëve (skenderbeu.info)

“Kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka thirrur një takim urgjent të Komitetit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes”. Zëdhënësi i Morawieckit, Piotr Müller, e bëri të ditur këtë në Twitter. Mediat polake dhe ndërkombëtare raportuan se raketat ruse ranë në territorin polak, duke vrarë dy persona.
Po zhvillohet takimi i Komitetit të Sigurisë Polake me Presidentin Andrzej Duda dhe Kryeministrin Mateusz Morawiecki. Në orën 21.00 u thirr edhe një mbledhje urgjente e ekzekutivit të Varshavës.-Ukrainë: Dy raketa ruse Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse

“Ne jemi në dijeni të njoftimeve të shtypit për rënien e raketave ruse në Poloni. Për momentin nuk kemi asnjë informacion tjetër që mund t’i konfirmojë ato. Jemi duke hetuar”. Kështu tha në një konferencë shtypi zëdhënësi i Pentagonit, gjenerali Pat Ryder.

“Ngushëllimet e mia për vëllezërit tanë polakë në armë. Regjimi kriminal rus lëshoi ​​raketa që goditën jo vetëm civilët ukrainas, por ranë edhe në territorin e NATO-s në Poloni. Letonia mbështet plotësisht miqtë polakë dhe dënon këtë krim “. Ministri letonez i Mbrojtjes Artis Pabriks shkroi në Twitter. “Lajmet e fundit nga Polonia janë një shqetësim i madh. Ne jemi në kontakt të ngushtë me Poloninë dhe aleatët e tjerë. Estonia është gati të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s. Ne jemi në solidaritet të plotë me aleatin tonë të ngushtë, Poloninë”. Kështu shkruan Ministria e Jashtme e Estonisë në Twitter.

Ukrainë, dy ndërtesa të goditura nga raketat ruse në Kiev

Nënkryetari i zyrës presidenciale të Ukrainës, Kyrylo Tymoshenko, tha se “më shumë se shtatë milionë përdorues ukrainas mbetën pa energji elektrike për shkak të breshërisë së sotme të sulmeve me raketa”. Timoshenko tha se “15 termocentrale ukrainase u dëmtuan gjatë sulmeve ruse”. Cnn e raporton.

Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse
Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi ukrainasit se mund të përballen me më shumë sulme raketore ruse sot, por premtoi se vendi do të mbijetojë. Dhe se Rusia “nuk do t’i arrijë qëllimet e saj”. Në një video të shpërndarë në Telegram, Zelensky paralajmëroi ukrainasit të qëndrojnë në strehimore për sulmet me raketa që ndërprenë furnizimin me energji në shumë vende… Ne po punojmë, do të rivendosim gjithçka, do të mbijetojmë.”

“Rusia i përgjigjet fjalimit të fuqishëm të Zelenskit në G20 me një sulm të ri raketor. A mendon dikush seriozisht se Kremlini dëshiron vërtet paqe? Ai dëshiron bindje. Por në fund, terroristët gjithmonë humbasin”, denoncon kreu i zyrës së presidentit ukrainas. Andriy Yermak, në Twitter.

Zëdhënësi i komandës së Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Yuriy Ignat tha sot, “pushtuesit rusë lëshuan njëqind raketa kundër Ukrainës, duke tejkaluar kështu sulmin masiv raketor të 10 tetorit, kur pushtuesit lëshuan 84 raketa kundër Ukrainës. ‘. Kështu shkruan Ukrainska Pravda. “Ky është një sulm masiv raketor – tha ai – Infrastruktura kritike është objektivi i tyre i parë. Por, për fat të keq, raketat kanë goditur edhe ndërtesat e banimit”.

Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse
Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse

Sulmet me raketa ruse, si dhe në Kiev, gjithashtu në rajonin e Chernihiv dhe Mykolaiv, raportojnë autoritetet ukrainase siç raportohet nga UNIAN. “Qëndroni në strehimore ose në një vend të sigurt,” tha Vyacheslav Chaus, kreu i rajonit të Chernihiv ndërsa kreu i Mykolayiv Vit.

aleati Kim njoftoi një valë sulmesh raketore ruse në rajon. Një bastisje goditi një tjetër ndërtesë “shumëkatëshe” në Kiev, tha kryebashkiaku Vitali Klitschko, duke përditësuar situatën. Shpërthime dhe bastisje u raportuan gjithashtu në Lviv dhe Kharkiv, sipas autoriteteve lokale, duke u bërë thirrje banorëve të shkojnë në strehimore. Ka të paktën një të vdekur në Kiev, sipas kryebashkiakut Vitaliy Klitschko në Telegram, siç raporton Ukrainska Pravda.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmet e fundit raketore të Rusisë kundër Ukrainës, të cilat duket se kanë goditur ndërtesat e banimit në Kiev dhe zona të tjera anembanë vendit,” shkroi në një deklaratë këshilltari i sigurisë së SHBA-së, Jake Sullivan, duke theksuar se ndërsa ” liderët takohen në G20 Rusia vazhdon. për të kërcënuar jetët dhe për të shkatërruar infrastrukturën kritike për Ukrainën”. “Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre do të vazhdojnë të furnizojnë Kievin me atë që i nevojitet për të mbrojtur veten, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes ajrore. Ne do të qëndrojmë pranë Ukrainës për aq kohë sa të jetë e nevojshme,” përsëriti Sullivan.

Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse
Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse

Në fjalimin e tij në G20, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se lufta e Rusisë “duhet të përfundojë tani”, por gjithashtu përjashtoi një “marrëveshje të Minskut” të tretë, e cila i referohet dy marrëveshjeve të dështuara të armëpushimit midis Kievit dhe Moskës për statusin e rajonit lindor. të Donbasit. Një pikë për të cilën u përgjigj zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, duke parë në refuzimin e ‘Minsk 3’ konfirmimin e hezitimit të Kievit për të negociuar. “Rusia vazhdon të ndjekë objektivat e saj në operacionin ushtarak në Ukrainë, sepse Kievi refuzon negociatat,” tha ai i cituar nga Tass. Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov gjithashtu hodhi poshtë propozimet e Ukrainës, duke i quajtur ato “joreale dhe joadekuate”.

Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse
Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse

Ministri i Jashtëm rus, i cili mbeti në sallë ndërsa lideri i Kievit fliste, megjithatë specifikoi se Rusia dëshiron të shohë “fakte konkrete, jo fjalë” mbi ndikimin e ushtruar nga Perëndimi mbi Zelensky, në mënyrë që ai të pranojë të negociojë, shtoi Lavrov. “Vendet e tjera janë gjithnjë e më të bindura se konflikti në Ukrainë është provokuar nga Uashingtoni”, – tha ai në fjalimin e tij – Sa i përket çështjes së Ukrainës, si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe të gjithë aleatët e saj kanë qenë mjaft agresivë gjatë diskutimeve të sotme, duke akuzuar Rusinë për , siç thonë ata, agresion të paprovokuar kundër Ukrainës. Por vendet e tjera janë të bindura se agresioni është shkaktuar prej tyre”.

Kremlin, rezoluta e OKB-së për Ukrainën zyrtarizon vjedhjen
Rezoluta e miratuar dje nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, sipas së cilës Rusia duhet të kompensojë Ukrainën për dëmin e shkaktuar në pushtimin e urdhëruar nga Putin, u kritikua nga Kremlini, i cili e përkufizoi atë si “formalizimin e një vjedhjeje”, raporton agjencia Interfax. . “Sigurisht – tha zëdhënësi i Putinit Dmitri Peskov – organizatorët e këtij procesi po përpiqen të përfundojnë vjedhjen e rezervave tona jashtë shtetit, të cilat janë bllokuar në një mënyrë absolutisht të paligjshme. Në fakt, (ky është) zyrtarizimi i një vjedhjeje përmes Platforma e Kombeve të Bashkuara”.

Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse
Ukraine-dhe-Poloni-Dy-raketa-ruse

BE, Ukraina kanë rimarrë 50% të territoreve të pushtuara nga Rusia
“Ukraina ka rikuperuar tashmë 50% të territoreve të pushtuara nga Rusia që nga 24 shkurti.” Kështu deklaroi përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, në një konferencë për media në fund të Këshillit të Mbrojtjes, ku morën pjesë edhe ministri ukrainas i mbrojtjes, Andriy Zahorodniuk dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Në frontet lindore dhe jugore, pajisjet e furnizuara nga BE dhe SHBA për forcat e armatosura ukrainase po rezultojnë të jenë jashtëzakonisht të dobishme”, shtoi ai, veçanërisht “sistemet e mbrojtjes ajrore“, të afta për të “bërë një ndryshim”.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak

(Skenderbeu.info) Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak....

Volodymyr Zelensky shpallet ‘Personi i vitit’

(Skenderbeu.info) Volodymyr Zelensky shpallet 'Personi i vitit'. Gazeta britanike...

Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës

(Skenderbeu.info) Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës....

Sulmet ruse në Ukrainën qendrore vrasin 1 person

(Skenderbeu.info) Sulmet ruse në Ukrainën qendrore vrasin 1 person....

Zelensky/ Bashkim dhe qëndrueshmëri për të mbijetuar dimrin

(Skenderbeu.info) Zelensky/ Bashkim dhe qëndrueshmëri për të mbijetuar dimrin....

Një numër i madh ukrainas për në Gjermani në javët e ardhshme

(Skenderbeu.info) Një numër i madh ukrainas për në Gjermani...

Një i arrestuar për vjedhjen e muralit të Banksy në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Një i arrestuar për vjedhjen e muralit të...

Më shumë se 500 lokalitete ukrainase pa energji

(Skenderbeu.info) Më shumë se 500 lokalitete ukrainase pa energji....
Raporto