fbpx

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

Në fjalimin e tij të mërkurën, Vladimir Putin njoftoi se Kremlini do të mobilizonte 300,000 rezervistë ushtarakë për të shërbyer në Ukrainë. Ai këmbënguli se Rusia thjesht po mbronte veten dhe territoret e saj – dhe se perëndimi nuk donte të shihte paqe në Ukrainë. Në mënyrë paradoksale, përgjigja e shumë ukrainasve ndaj fjalimit të Putinit ishte lehtësim – madje edhe shpresë.

Putin po pranon se kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”.Gjatë gjithë këtyre muajve, Kremlini ka dashur që populli rus të mbetet i distancuar nga fushata ushtarake; shteti do t’ju lërë të qetë për sa kohë të qëndroni larg politikës dhe të demonstroni indiferencë ndaj luftës.
Mobilizimi mund ta ndryshojë këtë. Rreth 300,000 familje të tjera do të fillojnë ta ndiejnë luftën personalisht. Masa konfirmon gjithashtu se Rusia nuk do të jetë në gjendje të mbrojë territoret që ka pushtuar pa më shumë personel. Ushtria ruse ka nevojë dëshpërimisht për më shumë trupa për të mbajtur një vijë fronti që shtrihet për 1500 milje.
Në ditën e fjalimit të Putinit, rreth 1,300 njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë për të protestuar kundër thirrjes për rekrutë të rinj ushtarakë. Ky ishte një numër më i vogël në krahasim me protestat kundër luftës që u zhvilluan menjëherë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Megjithatë, nuk është mendimi i tyre ai që ka rëndësi, por shumica e heshtur ruse e cila ka toleruar apo edhe mbështetur luftën që shfaqet në ekranet e tyre televizive.
Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise. 300,000 rezervistë ushtarakë për të shërbyer në Ukrainë.
Volodymyr Zelenskiy
Volodymyr Zelenskiy i tha së fundmi një gazetari në një gazetë ukrainase se inteligjenca sugjeron se Kremlini tashmë ka filluar mobilizimin e trupave rezervë. Por do të duhet edhe një muaj që rusët t’i bashkohen betejës – kohë që ukrainasit mund ta përdorin për të rifituar sa më shumë territore të jetë e mundur përpara se të vijë dimri.
Çlirimi i territoreve të pushtuara nuk ka të bëjë vetëm me shpëtimin e vendasve nga mizoritë e kryera nga trupat ruse. Sa më shumë të largohet vija e frontit, aq më të sigurta do të jenë qytetet në Ukrainën qendrore, jugore dhe lindore. Nëpërmjet një kundërofensivë të suksesshme, trupat ukrainase kanë rimarrë pjesë të mëdha të territorit në rajonin e Kharkiv.
Referendumet e rreme që janë planifikuar papritur në katër rajone të pushtuara na tregojnë gjithashtu më shumë për gjendjen e vështirë të Kremlinit. Këto vota nuk kanë asnjë ndikim në statusin e këtyre territoreve, megjithëse Rusia mund të shpresojë se ato do të ndihmojnë në aneksimin e këtyre rajoneve.
Sondazhet e mbajtura në mbështetje të referendumeve duken edhe më qesharake. Një shërbim ukrainas i lajmeve mori një dokument që tregonte se në rajonin e Kharkivit, Kremlini planifikoi të organizonte një referendum të detyruar për bashkimin me Federatën Ruse më 7 nëntor, duke regjistruar 75% mbështetje në favor të tij. Dokumenti ishte i datës 24 gusht; disa javë më vonë, territori u çlirua nga forcat ukrainase.
Është e rëndësishme të theksohet se çdo e dhënë që supozohet se tregon mbështetje për një fuqi pushtuese nuk mund të merret seriozisht. Në vendet ku ukrainasit torturohen dhe ekzekutohen, nuk ka asnjë mënyrë për të shprehur mendime. Vetë rezistenca ndaj pushtimit është një fenomen më pak i raportuar, pasi rezistenca është jashtëzakonisht e rrezikshme. Megjithatë, ajo ka ndodhur në territoret e pushtuara.
Udhëheqësit lokalë të emëruar nga Kremlini janë margjinalë. Gazetarët investigativë vendas që punojnë për organizatën që unë i përkas janë detyruar të punojnë në mërgim dhe vështirë se mund të zbulojnë se cilët janë këta udhëheqës, ose të mësojnë për historitë e tyre të dyshimta.
Përvoja e Krimesë së pushtuar është gjithashtu një kujtesë se qëllimi i vërtetë i Rusisë në territoret e pushtuara mund të jetë krijimi i një baze ushtarake për të sulmuar Ukrainën. Aneksimi i rajoneve jugore të Ukrainës si Melitopol, Berdyansk dhe Kakhovka do të rriste moralin në Rusi; megjithatë shpesh ushtarët rusë nuk janë në gjendje as të shqiptojnë emrat e vendeve që zënë. Rusia mund të ketë edhe arsye praktike për pushtim. Ajo mund të rekrutonte me forcë vendasit, gjë që do të ishte kundër konventës së Gjenevës, dhe t’i përdorte ata si ushqim për top në fushatat e mëtejshme ushtarake.
Në vend që të mendonin për fjalimin e Putinit, shumë ukrainas festuan shkëmbimin e 215 të burgosurve ukrainas të luftës që u zhvillua në të njëjtën ditë. Midis tyre ishin luftëtarë të batalionit Azov, anëtarë të gardës kombëtare, kreu i policisë së patrullës së Mariupolit dhe një ndihmës mjekësor nëntë muajsh shtatzënë, i cili kishte kaluar gjashtë muaj në burg.
Të rraskapitur, të hollë dhe të veshur me të njëjtat rroba që kishin veshur kur u kapën në maj 2022, shumë patën mundësinë të telefononin të afërmit e tyre për herë të parë pas disa muajsh. “Toka më e mirë në botë,” tha një nga luftëtarët, duke u gjunjëzuar dhe duke puthur tokën. Dhjetë të huaj, përfshirë pesë shtetas britanikë që po luftonin në anën ukrainase, u sollën në Dubai. Pesë komandantë ukrainas u sollën në Turqi nën garancinë e presidentit, Recep Tayyip Erdoğan, se ata nuk do të lejoheshin të ktheheshin në Ukrainë deri në fund të luftës. Më shumë se 2000 mbrojtës të Mariupolit u burgosën; shumë mbeten në robëri. Pas sulmit në burgun Olenivka këtë verë, ku shumë të burgosur lufte ukrainas janë burgosur, nuk është e qartë se kush është ende gjallë.
Këta 215 të burgosur u liruan sepse Ukraina pranoi të kthente disa oficerë rusë të kapur së fundmi dhe Viktor Medvedchuk, një mik i Putinit dhe njeriu i tij kryesor në Ukrainë, i cili ishte akuzuar për tradhti. Disa ukrainas do të dëshironin ta kishin parë atë të vuante dënimin në burg, por shumicës nuk mund t’i interesonte më pak se çfarë bën Rusia, për sa kohë që ajo ndihmon për të shpëtuar jetën e njerëzve të saj. Ky është i njëjti ndjenjë që shumë kanë ndjerë për lëvizjet e tjera të fundit të Kremlinit. Pavarësisht se çfarë thotë Putini, ukrainasit po shkojnë në rrugën e tyre, sipas planit të tyre: pikërisht tani, ai plan është të vazhdojnë një kundërofensivë.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Amerikanët shqetësohen se Vladimir Putin mund të shtyp butonin bërthamor

(Skenderbeu.info)-Amerikanët shqetësohen se Vladimir Putin mund të shtyp butonin...

E vërtetë apo bllof? Pse paralajmërimet bërthamore të Putinit kanë shqetësuar Perëndimin?

(Skenderbeu.info)-E vërtetë apo bllof? Pse paralajmërimet bërthamore të Putinit...

Lufta e Rusisë krim, por të gjitha palët përballen me pyetje ligjore

(Skenderbeu.info)-Lufta e Rusisë krim, por të gjitha palët përballen...

Giorgia Meloni e Italisë nuk është Musolini – por ajo mund të jetë një Trump

(Skenderbeu.info)-Giorgia Meloni e Italisë nuk është Musolini – por...

Ngritja e një kryeministre të krahut të djathtë në Itali dhe momenti i llogarisë për Evropën

(Skenderbeu.info)-Ngritja e një kryeministre të krahut të djathtë në...

Dy pyetje për Kryeministrin Shqiptarë Edi Rama!?

(Skenderbeu.info) Dy pyetje për Kryeministrin Shqiptarë Edi RAMA!?   ...

Kush është përgjegjës për vdekjet e fëmijëve në kufijtë e BE-së?

(Skenderbeu.info)-Kush është përgjegjës për vdekjet e fëmijëve në kufijtë...

Rruga e mesme e abortit

(Skenderbeu.info)-Rruga e mesme e abortit.Përmbysja e Roe kundër Wade...
Raporto