fbpx

Ukrainasit kërkojnë varret e te afërmve pas dëbimit të rusëve

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit kërkojnë varret e te afërmve pas dëbimit të rusëve

Banorët e qytetit ukrainas të Izium kërkuan për të afërm të vdekur në një varr aty pranë të pyllëzuar, ndërsa punonjësit e urgjencës vazhduan të zhvarrosnin, siç thanë ata, qindra trupa të gjetur pasi forcat ruse u dëbuan nga rajoni.

Damaged houses are seen in the town of Izium

Shkaqet e vdekjes për ata në vendin e varrit, të zbuluar javën e kaluar, nuk janë përcaktuar ende, megjithëse banorët thonë se disa vdiqën në një sulm ajror. Autoritetet ukrainase kanë thënë se të paktën një prej trupave kishte duar të lidhura dhe shenja litari në qafë.

 

A damaged apartment house is seen in the town of Izium

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se hetuesit kishin zbuluar prova të reja të torturës së përdorur kundër njerëzve të varrosur në Izium, një nga më shumë se 20 qytetet e rimarrë në rajonin verilindor Kharkiv pas një avancimi rrufe në fillim të këtij muaji.
“Më shumë se 10 dhoma torture janë gjetur tashmë në zonat e çliruara të rajonit të Kharkiv, në qytete dhe qyteza të ndryshme,” tha Zelenskiy në një fjalim video të shtunën vonë. “Tortura ishte një praktikë e përhapur në territoret e pushtuara. Kjo është ajo që bënë nazistët – kjo është ajo që bëjnë (rusët),” shtoi ai.
“Ata do të përgjigjen në të njëjtën mënyrë – si në fushën e betejës ashtu edhe në sallat e gjyqit”. Duke mbajtur një listë emrash dhe numrash të shkruar mjeshtërisht, banori Volodymyr Kolesnyk kaloi mes varreve me numër duke kërkuar të afërmit që ai tha se u vranë në një sulm ajror në një ndërtesë apartamentesh pak përpara se Izium të binte në duart e forcave ruse në prill.

Damaged houses are seen in the town of Izium

Ai ndaloi përpara një kryqi të shënuar me numrin 199 dhe pasi kontrolloi listën që i ishte dhënë nga një kompani lokale funerali që gërmoi varret, vari me kujdes një tabelë të vogël në të që mbante emrin e Yurii Yakovenko, kushëririt të tij. Kryqi numër 164, tha ai, ishte gruaja e kushëririt të tij. Dhe 174, nëna e kushëririt të tij, tezja e Kolesnyk.

“Ata i varrosën trupat në çanta, pa arkivole, pa asgjë. Nuk më lejuan këtu në fillim. (Rusët) thanë se ishte minuar dhe kërkuan të priste. Dhe kishte shumë prej tyre në pyll, kështu që ishte e frikshme për të ardhur këtu”, tha Kolesnyk për Reuters.

Service members of pro-Russian troops fire a mortar outside Donetsk

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto