Një refugjate ukrainase po ekspozon pikturat e saj në një galeri në Angli

(Skenderbeu.info) Një refugjate ukrainase po ekspozon pikturat e saj në një galeri në Angli.

Një refugjate ukrainase po ekspozon artin e frymëzuar nga kujtimet e atdheut të saj për të “ndarë ndjenjat e saj me njerëzit”.

Nataliia Gerasymchuk do të shfaqë pikturat e saj në galerinë John Bowen në Malmesbury, Wiltshire.

Ajo tha se përdor artin për të shprehur se si ndihet për luftën dhe familjen e saj që janë ende në Ukrainë.

Pikturat
Pikturat

“Jam shumë e emocionuar për këtë sepse dua të ndaj artin tim, është ajo që ndjej brenda meje dhe është e rëndësishme ta ndaj me njerëzit”, tha ajo.

Zonja Gerasymchuk erdhi në Malmesbury në prill 2021, duke lënë pas familjen, përfshirë babanë e saj që po lufton në Bakhmut dhe ajo thotë se shqetësohet për të.

“Unë gjithmonë shqetësohem për familjen time, vendin tim, gjithçka që ka të bëjë me luftën.

“Të gjitha shqetësimet dhe ndjenjat e mia janë të gjitha në pikturat e mia. Është mirë që mund të bëj diçka për të treguar se si ndihem,” tha ajo.

Gerasymchuk tha se ajo pikturon peizazhe paqësore ukrainase nga fotot që bëri para se të largohej.

Ekspozita u hap më 20 janar dhe do të zgjasë deri më 8 shkurt.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto