Rusia/ Ukraina ruan armë të furnizuara nga perëndimi në stacionet e energjisë bërthamore

(Skenderbeu.info) Rusia/ Ukraina ruan armë të furnizuara nga perëndimi në stacionet e energjisë bërthamore.

Shërbimi i inteligjencës së jashtme të Rusisë (SVR) akuzoi sot Ukrainën për ruajtjen e armëve të furnizuara nga perëndimi në stacionet e energjisë bërthamore në të gjithë vendin.

Në një deklaratë, SVR tha se raketat Himars të furnizuar nga SHBA, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe municionet e artilerisë ishin dorëzuar në stacionin e energjisë bërthamore Rivne në veriperëndim të Ukrainës.

“Forcat e armatosura të Ukrainës po ruajnë armë dhe municione të siguruara nga perëndimi në territorin e termocentraleve bërthamore,” tha ai, duke shtuar se një dërgesë armësh në stacionin e energjisë Rivne kishte ndodhur në javën e fundit të dhjetorit.

Shumë centrale bërthamore të Ukrainës kanë qenë në qendër të vëmendjes që nga fillimi i konfliktit.

Forcat ruse kapën termocentralin bërthamor të Çornobilit të zhdukur më pak se 48 orë pasi trupat pushtuan, dhe gjithashtu pushtuan termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi në Europë, në fillim të luftës.

Si Kievi, ashtu edhe Moska kanë akuzuar njëri-tjetrin për bombardimin e Zaporizhzhisë dhe Ukraina thotë se Rusia po e përdor vendin si një depo armësh de facto.

Mbikëqyrësi bërthamor i Kombeve të Bashkuara ka shprehur shqetësime të mëdha për sulmet pranë uzinës, duke paralajmëruar rrezikun e një katastrofe bërthamore.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto