fbpx

Ukraina merr dhe 5 mld euro nga BE për spitalet dhe shkollat

(Skenderbeu.info)-Ukraina merr dhe 5 mld euro nga BE për spitalet dhe shkollat

Ukraina  përfiton dhe 5 miliardë të tjera nga Europa për të vënë në funksion shkollat dhe spitalet. Unioni po shqyrton mundësinë e investimeve në vend. Por përsa kohë nuk dihet sa do të zgjasë lufta, ky mbetet vetëm një opsion në tryezë.

Bashkimi Europian ka dhënë edhe pesë miliardë euro për Ukrainën. Ministrat e financave të Unionit ranë dakord për ndihmën financiare e cila parashikohet për vënien në funksion të shkollave, spitaleve të dëmtuara nga lufta ruse.

Në samitin e Pragës ata miratuan huanë, e cila do të mbështetet me garanci nga vendet anëtare të BE.

Ajo është pjesë e paketës së ndihmës me vlerë nëntë miliardë euro të miratuar në maj.

Kesti i pare u dërguan në Ukrainë në gusht. Sipas ministrit çek të Financave Zbinjek Stanjura, në mbledhjet e ardhshme do të vendoset se kush do t’i ndajë tre miliardë të mbetura në kredi dhe grante.

Shefat europiane te financave diskutuan  gjithashtu edhe opsionet afatgjata për rimekembje vendit ne lufte . Ne menyre qe të  krijojne edhe mundësitë për investime

Në raportin më të fundit të Bankës Botërore, vlerësohet se deri më 1 qershor, dëmet nga lufta në Ukrainë të kenë kapur vlerën e rreth 97 miliardë dollarëve. Rindërtimi i vendit mund të kushtojë gati 350 miliardë dollarë.

Komisionari Johanes Han, më herët u shpreh i bindur se Bashkimi Evropian do t’i ofrojë Ukrainës mbështetjen e nevojshme financiare deri në fund të këtij viti, por u ka kërkuar vendeve anëtare që ta rrisin ndihmën financiare për vitin 2023, pasi lufta ka të ngjarë të vazhdojë gjatë edhe vitin tjetër.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota 'në rrezik dhe...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Erdogan: Putin i gatshëm t’i japë fund luftës

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Putin i gatshëm t'i japë fund luftës Presidenti turk...

Osmani takohet me Bidenin

(Skenderu.info) Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e...

Turqia synon të bëhet pjesë e anëtare OB së Shangait

(Skenderbeu.info) Turqia synon të bëhet anëtare e Organizatës së...
Raporto