Ukraina fitoi territorin dhe mbështetjen, por Rusia do të testojë përsëri vendosmërinë e perëndimit

(Skenderbeu.info)-Ukraina fitoi territorin dhe mbështetjen, por Rusia do të testojë përsëri vendosmërinë e perëndimit

The Guardian
Çdo qenie njerëzore e çliruar nga pushtimi i egër i Rusisë përfaqëson një fitore për Ukrainën. Por çlirimi i vazhdueshëm i territoreve të pushtuara është jashtëzakonisht i rëndësishëm edhe jashtë Ukrainës. Dëbimi i forcave ruse dërgon mesazhe jetike për Moskën, Uashingtonin dhe Brukselin. Gjithashtu përparimet e Ukrainës do të kenë ndikime më të gjera që janë shumë më domethënëse sesa përfitimet e menjëhershme taktike.
Së pari, si në përgjithësi me ofensivën e vjeshtës ukrainase, ato janë një demonstrim i qartë për mbështetësit perëndimorë të Kievit se lufta nuk është statike. Në fillim të vitit, frika e një ngërçi të zgjatur po shkaktonte hezitim dhe dyshime nëse Ukraina dhe mbështetësit e saj mund të vazhdonin rrugën. Tani, Ukraina e ka hequr këtë dyshim duke kapur iniciativën dhe duke e mbajtur atë shumë më gjatë sesa shumica e vëzhguesve të jashtëm mendonin të mundshme. Kjo vetëm mund të forcojë vendosmërinë perëndimore për të qëndruar të patundur me Kievin. Në veçanti, ajo e ka hequr qilimin nga argumenti i vazhdueshëm se Ukraina duhet të “bëjë lëshime” për t’i dhënë fund luftimeve – lëshime që në shumë raste nuk dallohen nga dorëzimi.
Së dyti, në vetë Rusinë, disfatat e pamohueshme të pësuar në Ukrainë po i paraqesin propagandistët e Rusisë me një hendek të pakalueshëm të realitetit. Më herët gjatë konfliktit, kontrolli i fortë i Rusisë mbi informacionin që arrinte tek subjektet e saj nënkuptonte se qëllimet e luftës mund të rishpikeshin sipas dëshirës – dhe në mënyrë të përsëritur, pasi Rusia nuk arriti të përmbushte objektivat e saj të deklaruara, kështu që duhej të mendonte të reja. Tani, ky kontroll ka rrëshqitur dhe në vend që të rrotullojë faktet, makina e propagandës po del jashtë kontrollit. Kur një ditë Vladimir Putin deklaron se Rusia ka “aneksuar” pjesë të Ukrainës dhe ato do të jenë rusë përgjithmonë, dhe të nesërmen lajmet janë plot me forca ruse që po dëbohen prej tyre, do të vihet edhe pezullimi më orwellian i realitetit. nën tendosje. Për më tepër, kjo do të gërryejë edhe më tej mbështetjen ndërkombëtare të Rusisë, pasi natyra farsike e pretendimeve të Putinit është ekspozuar për të gjithë botën.
Megjithatë, ndërsa suksesi ushtarak ukrainas është gjithashtu art performancë që do t’i ndihmojë mbështetësit perëndimorë të mbajnë nervat e tyre, ai është gjithashtu një garë me kohën. Rusia ka të ngjarë të kapërcejë përfundimisht kaosin e përpjekjeve të saj fillestare në mobilizim – dhe sapo trupat e sapomobilizuara të vendosen përfundimisht në një formë të përdorshme, kjo do të ndryshojë natyrën e konfliktit edhe një herë. Pra, është jetike për kundërsulmin ukrainas që të vazhdojë të bëjë përparim më shpejt sesa mund të arrihet mobilizimi i Rusisë.

Suksesi i Ukrainës është gjithashtu një akt balancues. Disa politikanë perëndimorë vazhdojnë t’i frikësohen fitores së Ukrainës. Kryesisht për shkak se fushata e gjatë e Rusisë për të bindur njerëzit se disfata për Rusinë do të çojë në mënyrë të pashmangshme në përdorimin e armëve bërthamore ka qenë jashtëzakonisht e suksesshme. Përgatitjet aktuale për përdorimin e armëve bërthamore do të ishin një shkak serioz për shqetësim. Por kjo nuk po ndodh. Sipas qeverisë amerikane dhe vëzhguesve të tjerë të mirëinformuar, Rusia nuk po ndërmerr hapat e nevojshëm për t’u përgatitur. E megjithatë, pas gjithë kësaj kohe, njerëzit ende po i kushtojnë vëmendje asaj që po thotë Putin dhe jo asaj që po bëjnë forcat e tij të armatosura.
Frika nga përdorimi bërthamor dhe ideja se Rusia ka ndryshuar doktrinën e saj bërthamore për të mbuluar një gamë më të gjerë rrethanash, është më e madhe në mesin e analistëve – ekspertë bërthamorë mes tyre – të cilët janë të rinj në problemin e Rusisë. Në fakt, ka një ndarje të qartë midis tyre dhe duarve me përvojë të Rusisë, të cilët priren t’i japin një probabilitet shumë më të ulët Putinit që të urdhërojë një sulm bërthamor.
Nuk janë vetëm kërcënimet për hakmarrje nga perëndimi që mund të bëjnë që udhëheqja ruse të hezitojë të urdhërojë një sulm bërthamor. Rusia e di fare mirë se shantazhi i suksesshëm bërthamor me ose pa një lëshim aktual do të vinte në lëvizje një proces të tmerrshëm të përhapjes globale bërthamore. Ekzistojnë gjithashtu konsiderata praktike si mundësia që forcat e armatosura ruse do të hezitonin të ndiqnin një urdhër për nisje, sepse ato do të preferonin të vazhdonin të ekzistonin. Dhe për fat të keq për Evropën, Rusia ka shumë mjete të tjera për të shkaktuar shkatërrim në Ukrainë ose frikësim në të gjithë pjesën tjetër të kontinentit përpara se të përdorë armët bërthamore.
Rusia mund të ketë dështuar në përpjekjet e njëpasnjëshme për të minuar mbështetjen perëndimore për Ukrainën, të tilla si bllokadat e grurit ose ndërprerjet e gazit. Por opsionet e saj nuk janë të shteruara dhe Moska do të kërkojë mënyra të reja për ta bërë këtë luftë personale për njerëzit në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut me shpresën se ata do të ushtrojnë presion mbi qeveritë e tyre për të braktisur Kievin. Një formë e përshkallëzimit që tani duket më pak e mundshme është një sulm rus ndaj infrastrukturës energjetike nënujore, tani që sulmet në tubacionet Nord Stream kanë vendosur të gjithë Evropën në gatishmëri.
Por ushtarët rusë enden në Evropë duke kryer vrasje dhe sulme sabotuese shumë përpara vitit 2022. Sulmet kimike ose biologjike, ose rifillimi i praktikës afatgjatë të Moskës për të sponsorizuar terroristët e dhunshëm për të bërë kërdi në perëndim, janë të gjitha opsione për një udhëheqje në Moskë që ka braktisi çdo përmbajtje së bashku me çdo aspiratë për të shpëtuar marrëdhëniet e saj me Evropën.
Pra, ndërsa Ukraina mund të jetë duke dhënë suksese spektakolare në fushën e betejës për momentin, ka ende një rrugë të gjatë nga sot deri në fund të luftës – dhe është ende jetike për mbështetësit perëndimorë të Ukrainës që të tregojnë qëndrueshmëri dhe vendosmëri për ta arritur atë. Rusia padyshim do të gjejë mjete të reja për të testuar këtë vendosmëri – dhe politikanët dhe qytetarët perëndimorë duhet të jenë gati.
Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Leao me fanelen e AC Milan

Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin

0
(Skenderbeu.info)-Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin. Synoni Ziyech për janarin. Claudio Raimondi, duke folur...
Pele pasi ka dale nga spitali

Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor

0
(Skenderbeu.info)-Futboll: Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor. Pelé është diagnostikuar me një infeksion të frymëmarrjes...
Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...

Lajme të tjera
NGJASHME

Shkenca po bën të mundur “dëgjimin” e natyrës!

(Skenderbeu.info)-Shkenca po bën të mundur "dëgjimin" e natyrës! Shkencëtarët kohët...

Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në provime, por ato përmirësojnë mësuesit e tyre

(Skenderbeu.info)-Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në...

Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një këngë që shumë prej nesh e kemi harruar

(Skenderbeu.info)-Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një...

Perëndimi nuk vepron ndaj ndryshimeve klimatike derisa të ndjejë dhimbjen e tij

(Skenderbeu.info)-Perëndimi nuk vepron ndaj ndryshimeve klimatike derisa të ndjejë...

Efekti Elon Musk: a e kemi arritur kufirin tonë me shefat e tmerrshëm?

(Skenderbeu.info)-Efekti Elon Musk: a e kemi arritur kufirin tonë...

Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë filluar të ndreqin marrëdhëniet e tyre

(Skenderbeu.info)-Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë filluar të ndreqin...

Iran: Liria nën mbulesa

(Skenderbeu.info) Iran: Liria nën mbulesa - Viti 2022 po...
Raporto