(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

Të gjithë e dimë se konsumimi i ujit mund ta largojë pak apetitin dhe të na ndihmojë të rrimë më gjatë pa ngrënë.
Por, kjo nuk është e vetmja mënyrë se si uji mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.
Ju nuk duhet të pini ujë vetëm kur stomaku fillon t’ju dhemb një orë para darke. Ju duhet të pini ujë tërë kohën.
Për t’jua dëshmuar se përse duhet të pini ujë tërë kohën, më poshtë i keni disa konstatime shkencore.
Konsumimi i ujit ju ndihmon të hani më pak
Përveç se uji ju ndihmon të rrini ma gjatë pa ngrënë, ai gjithashtu ju ngopë më shumë dhe rrjedhimisht hani më pak gjatë mëngjesit, drekës e darkës.
Sipas një hulumtimi të publikuar në ‘Obesity’, personat të cilët për 12 javë kishin konsumuar ujë gjysmë ore para shujtave kishin arritur t’i humbnin deri në dy kilogramë.
Uji e shpejton metabolizmin
Disa gota ujë janë si espresso për sistemin e trupit që merret me djegien e yndyrës.
Sipas shkencëtarëve gjermanë, personat që pinë më shumë ujë kanë deri në 30 për qind metabolizëm më të shpejtë.
Uji e shpejton metabolizmin
Disa gota ujë janë si espresso për sistemin e trupit që merret me djegien e yndyrës.
Sipas shkencëtarëve gjermanë, personat që pinë më shumë ujë kanë deri në 30 për qind metabolizëm më të shpejtë.
Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
15 °
Tue
13 °
Wed
8 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës

(Skenderbeu.info)-Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës Përkujdesja ndaj lëkurës...

A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura të Flokëve?

(Skenderbeu.info)-A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura...

Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të qetë

(Skenderbeu.info)-Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të...

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është lloji më i shëndetshëm?

(Skenderbeu.info)-A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është...
Raporto