2 të vrarë, disa të zhdukur pasi ujërat e digave shpërthejnë në Kinë

(Skenderbeu.info) 2 të vrarë, disa të zhdukur pasi ujërat e digave shpërthejnë në Kinë.

Të paktën dy persona u vranë dhe shtatë të tjerë rezultojnë të zhdukur pasi ujërat e derdhura të digave ‘marr me vete’ pushuesit në Kinë gjatë fundjavës.

Incidenti ndodhi në provincën qendrore të Henanit kur një sasi e madhe uji doli nga diga Sanmenxia në lumin e Verdhë të dielën.

Ujërat e digës “larguan pushuesit që thuhet se bënin foto në një shtrat lumi në rrjedhën e poshtme. 10 u shpëtuan,” raportoi të hënën e përditshmja kineze Global Times.

Operacioni i shpëtimit është duke u zhvilluar.

Kinezët në vend dhe në mbarë botën festuan gjerësisht Vitin e Ri të dielën.

Festimet për të shënuar këtë ngjarje u raportuan nga Tajlanda dhe Serbia në Zelandën e Re dhe SHBA, me ndërtesa të ndezura me të kuqe.

Shfaqje verbuese si vallet e dragoit dhe luanit, si dhe fenerë të kuq dhe dekorime të tjera me lepurin, u mbajtën në shumë pjesë të botës.

Zodiaku kinez e ka caktuar vitin 2023 si “Viti i lepurit”.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto