fbpx

U lançua në treg iPhone 14 me lidhje satelitore

(Skenderbeu.info) U lançua në treg iPhone 14 me lidhje satelitore    – Dita e sotme ka qënë një event i veçant për disa ngajrje në fushën e tekonolgjisë. Së pari është ripaur Teatri Steve Jobs , pas një mbyllje dy vjecare të shkaktuar nga Pandemia globale Covid-19. Pikërisht në këtë teatër sot u përuruar tre produkte të reja iPhone, Apple Watch dhe AirPods. Tim Cook, CEO i Apple deklaroi se këto tre produkte të përmirësuara do tja lehtësojnë njetën përdoruesit.

Siç pritej, Apple prezantoi katër iPhone 14 të rinj në eventin Far Out të prezantuar në Tetrain Steve Jobs. Smartfonët e rinj janë: iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus, IPhone14 Pro dhe iPhone 14 Pro Plus . Risi është lidhja satelitore për mesazhet e emergjencës. Falë punës së teknikëve të Apple, u bë e mundur futja e antenave të përputhshme me satelitët në telefonat inteligjentë për të dërguar dhe marrë shpejt alarmet e urgjencës. Apple thotë se kemi të bëjmë me 15 sekonda vonesë nga dërgimi në marrje, kudo që të jeni. Menuja e udhëzon përdoruesin drejt pozicionimit më të mirë të telefonit drejt satelitit më të afërt, në mënyrë që të mos humbasë asnjë moment duke kërkuar ndihmë. Çmimi i shitjes fillon nga 1.029 euro

Apple Watch

Seria 8, me sensorin e temperaturës së trupit – “Apple Watch seria 8 është variant më i fortë dhe më i fuqishmi nga të gjithë cka kemi parë deri më sot deklaron Jeff Williams i Apple gjatë prezantimit të serisë së re të Apple Watch 8, në eventin Far Out. Risia e modelit të ri të orës së lidhur është në ekranin më të madh të futur në të njëjtin dizajn si vitin e kaluar, me forma të rrumbullakosura dhe korniza të holla. Ora inteligjente – shpjegon Apple – e ka vënë theksin të privatësia, pasi të gjitha të dhënat e lidhura me shëndetin janë të koduara, nuk janë të aksesueshme për kompaninë dhe ruhen vetëm në orë dhe iPhone të kombinuara. Vetëm përdoruesi mund të vendosë se çfarë informacioni të ndajë me mjekun ose me kontaktet e shtuara në kontaktet e urgjencës. Ekziston edhe një veçori e re e quajtur “Zbulimi i përplasjes” dhe është projektuar për të zbuluar kur një person ka qenë në një aksident me shpejtësi të lartë, për shembull kur është me një makinë. Apple Ëatch Series 8 fillon nga 509 euro.

serveis urgjence
serveis urgjence

AirPods Pro 2

Bëhët fjalë për një version të rinovuar të atij të vitit 2019, me risi të reja në hardware dhe funksionale. Duke filluar me çipin e ri H2, i shoqëruar me lidhje me gjerësi të lartë bande dhe një drejtues audio të ri me deformim të ulët. Audio i ri Hapësinor i personalizuar, i cili duke përdorur kamerën TrueDepth ju lejon të krijoni një profil personal bazuar në madhësinë dhe formën e kokës dhe veshëve tuaj. Gjithashtu në këtë version është përmirësuar anulimi i zhurmave falë veçorive të çipit H2, i cili përdor audio të avancua. AirPods Pro kushton 299 euro.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Apple sfidon Moskën dhe eliminon Facebook-un rus

(Skenderbeu.info) Apple sfidon Moskën dhe eliminon Facebook-un rus  -...

Për herë të parë Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor do të drejtohet nga një femër europiane 

(Skenderbeu.info) Për herë të parë Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor do...

NASA sa shpejt po përparon njerëzimi drejt sigurisë planetare

(Skenderbeu.info) NASA sa shpejt po përparon njerëzimi drejt sigurisë...

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë...

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...
Raporto