“Twitter” u heq shenjën e verifikimit Beyonces dhe Kristiano Ronaldos

(Skenderbeu.info)-“Twitter” u heq shenjën e verifikimit Beyonces dhe Kristiano Ronaldos

Çfarë kanë të përbashkët Beyoncé dhe Kristiano Ronaldo? Nga sot, ato nuk kanë më shenjën e verifikimit në “Twitter”.
Gjiganti i mediave sociale filloi të heqë shenjën e verifikimit nga mijëra llogari të enjten.
Lëvizja vjen pasi pronari Elon Musk përpiqet të riparojë kompaninë e mediave sociale për të sjellë një fitim.
Përdoruesit që dëshirojnë të mbajnë shenjën e verifikimit pranë emrit të tyre duhet të paguajnë 84 dollarë në vit (67 £) për t’u abonuar në “Twitter Blue”.
Kompania prezantoi për herë të parë funksionin e shenjës së verifikimit në vitin 2009, pasi një ish-lojtar profesionist i bejsbollit paditi gjigantin e mediave sociale për llogaritë mashtruese.
Shenja blu u bë një simbol statusi dhe një shenjë autoriteti. Por në vargun e ri në “Twitter”, Musk dëshiron që përdoruesit të paguajnë për t’u verifikuar.
Musk është përpjekur ta përcaktojë vendimin për të hequr verifikimin si një mënyrë për të demokratizuar përmbajtjen në faqe. Por kritikët kanë argumentuar se masa do të përforcojë dezinformimin pasi abonentët e “Twitter Blue” do të kenë renditje me prioritet.
Musk ka thënë se vetëm llogaritë e verifikuara do të shfaqen në transmetimin e shquar të faqes “For You”.
Monitoruesit dhe ekspertët e mediave sociale kanë frikë se rritja e verifikimit me pagesë do të çojë në një përforcim të dezinformatave në faqe. Nëse kjo do të ndodhte, mund të trembë akoma më shumë reklamues dhe të minojë çdo të ardhur shtesë që “Twitter” po merr nga modeli i tij i abonimit të verifikimit.
Por Musk tha se dhimbja është pjesë e ndryshimit.
“Ndihem sikur po shkojmë në një vend të mirë,” i tha ai “BBC News”. “Në përgjithësi, mendoj se trendi është shumë i mirë”.
Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1kmh
0 %
Sun
20 °
Mon
26 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

“Mishi kokërr”/ Luiz Ejlli paralajmëron bashkëpunimin e ri?

(Skenderbeu.info)-"Mishi kokërr"/ Luiz Ejlli paralajmëron bashkëpunimin e ri? Ish-banori i...

Soni Malaj “hap zemrën” për lidhjen me Flori Mumajesin/ S’ishte për famë

(Skenderbeu.info)-Soni Malaj "hap zemrën" për lidhjen me Flori Mumajesin/...

Foto- Turistë të huaj dhe shqiptarë i bashkohen “South Outdoor Festival”

(Skenderbeu.info)-Foto- Turistë të huaj dhe shqiptarë i bashkohen “South...

Bota e artit në zi/ Ndërron jetë Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it, Tina Turner

(Skenderbeu.info)-Bota e artit në zi/ Ndërron jetë Mbretëresha e...

Rënia dhe rritja e ndjekësve në “Instagram”/ Olta Gixhari: Nuk i kam blerë

(Skenderbeu.info)-Rënia dhe rritja e ndjekësve në "Instagram"/ Olta Gixhari:...

Jessie J bëhet nënë për herë të parë

(Skenderbeu.info)-Jessie J bëhet nënë për herë të parë Jessie J...

Të gjithë në pritje/ Ja kur nis sezoni i dytë i Squid Game

(Skenderbeu.info)-Të gjithë në pritje/ Ja kur nis sezoni i...

Dua Lipa debuton me të dashurin e ri Romain Gavras në Festivalin e Filmit në Kanë

(Skenderbeu.info)-Dua Lipa debuton me të dashurin e ri Romain...
Raporto