Turqia tregon njerëzit e parë të vendit që do të dërgohen në hapësirë

(Skenderbeu.info)-Turqia tregon njerëzit e parë të vendit që do të dërgohen në hapësirë

Turqia ka zgjedhur Alper Gezeravcı dhe Tuva Cihangir Atasever si udhëtarët e parë hapësinorë të vendit që do të dërgohen në hapësirë në tremujorin e fundit të këtij viti, njoftoi sot presidenti Recep Tayip Erdogan.
Duke folur në ngjarjen e madhe teknologjike të vendit TEKNOFEST, ai tha se Gezeravci, pilot në Forcat Ajrore Turke, do të dërgohet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ndërsa Atasever, inxhinier sistemesh në prodhuesin turk të raketave Roketsan në fushën e sistemeve të lëshimit në hapësirë, u zgjodh si kandidat rezervë.
Turqia themeloi Agjencinë Hapësinore Turke në vitin 2018 dhe njoftoi programin hapësinor të vendit në 2019, si dhe misionin hapësinor me ekuipazh.
Të rinjtë do ta çojnë Turqinë në “nivelin” më të lartë dhe do të realizojnë ëndrrën e vendit për pavarësi të plotë, tha Erdogan, duke shtuar: “Ne kemi luftuar shumë për të krijuar një klimë në vendin tonë ku të rinjtë tanë mund të ndjekin ëndrrat e tyre pa frikë”.
Në lidhje me TEKNOFEST-in, ai tha se kjo është ngjarja numër një në botë për aviacionin dhe hapësirën dhe është bërë një markë në fushën e saj.
Ai theksoi se numri i pjesëmarrësve në këtë festival është rritur çdo vit që nga viti 2018.
Festivali teknologjik pesëditor TEKNOFEST, i cili filloi të enjten, përmban disa projekte teknologjike dhe produkte të mbrojtjes moderne.
Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1kmh
0 %
Sun
20 °
Mon
26 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë,...

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri...

Sot qytetarët sërish do të protestojnë në Beograd – kërkohet dorëheqja e presidentit serb

(Skenderbeu.info)-Sot qytetarët sërish do të protestojnë në Beograd –...

Lista Serbe kërkon ndërprerjen e dialogut Kosovë-Serbi

(Skenderbeu.info)-Lista Serbe kërkon ndërprerjen e dialogut Kosovë-Serbi Kryetari i Listës...

Qetësohet situata në veri të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Qetësohet situata në veri të Kosovës Pas 24 orë tensionesh...

Situata në Veri / NATO “ultimatum” Kosovës

(Skenderbeu.info)-Situata në Veri / NATO “ultimatum” Kosovës NATO ka reaguar...

Vendosen barrikada para ndërtesës së komunës në Leposaviq

(Skenderbeu.info)-Vendosen barrikada para ndërtesës së komunës në Leposaviq Pasi pjesëtarët...
Raporto