Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së pestë

(Skenderbeu.info)-Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së pestë

Për herë të parë Turqia nxori nga hangari dhe prezantoi në pistë aeroplanin luftarak të gjeneratës së pestë, prodhim vendas TF-X, njoftoi presidenti i kryesisë së industrisë së mbrojtjes, Ismail Demir.
“Në kujtim të dëshmorëve tanë! Ne thamë se do t’i nxjerrim aeroplanët tanë luftarakë kombëtarë nga hangari më 18 mars. Aeroplani ynë sot është në pistë! Nën udhëheqjen e presidentit tonë, Recep Tayyip Erdogan, dashtë Zoti, ata do ta dëshmojnë se si fluturojnë në qiellin e atdheut tonë”, shkroi Demir në Twitter, duke iu referuar 108-vjetorit të fitores detare të Turqisë në Gadishullin e Galipolit në Luftën e Parë Botërore.
Zhvilluar nga Industritë e Hapësirës Ajrore Turke (TUSAŞ), TF-X MMU ka teknologji dhe veçori që gjenden në aeroplanët luftarakë të gjeneratës së pestë.
Ai do të ofrojë një mundësi për një sulm strategjik ndaj objektivave ajër-ajër dhe ajër-tokë. Ka një infrastrukturë tërësisht vendase për ndarjen e sigurt të të dhënave dhe përdorimin e municioneve inteligjente.
TF-X MMU me radarin e tij të performancës së lartë, luftën elektronike, elektro-optikën, komunikimin, vëzhgimin dhe aftësitë e identifikimit do të arrijë fuqi më të madhe luftarake me precizitet dhe saktësi të sulmeve me shpejtësi të lartë/supersonike. Ai gjithashtu ka njohjen dhe zbulimin automatik të objektivit, shkrirjen e shumëfishtë të të dhënave dhe aftësitë e inteligjencës artificiale.
Aeroplani i zhvilluar nga Turqia do të zëvendësojë F-16 në inventarin e Komandës së Forcave Ajrore, të cilat janë planifikuar të hiqen gradualisht duke filluar nga viti 2030.
Me TF-X MMU, Turqia bëhet një nga vendet e pakta me infrastrukturë dhe teknologji për të prodhuar një aeroplan luftarak të gjeneratës së pestë si rezultat i zhvillimit të projektit në fusha teknologjike si dukshmëria e ulët, portet e brendshme të armëve, manovrimi i lartë ditor.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte...

E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe vrapon gjysmë lakuriq në rrugë: Vrava demonët

(Skenderbeu.info)-E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe...

Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një...

Mali i Zi voton për president

(Skenderbeu.info)-Mali i Zi voton për president Sot po mbahen zgjedhjet...

Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve 48-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve...

Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të kemi marrëveshje finale

(Skenderbeu.info)-Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të...

Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit të Zi

(Skenderbeu.info)-Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit...

Osmani: Kosova shkon në Ohër me shpresë për rezultate pozitive

(Skenderbeu.info)-Osmani: Kosova shkon në Ohër me shpresë për rezultate...
Raporto