Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës ekstradimin e 130 “terroristëve”

(Skenderbeu.info)-Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës ekstradimin e 130 “terroristëve”

Suedia dhe Finlanda duhet të deportojnë apo ekstradojnë deri në 130 “terroristë” Turqisë, para se Parlamenti turk të aprovojë kërkesën e tyre për pranim në NATO, ka bërë të ditur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.
Dy shtetet nordike kanë aplikuar vitin e kaluar për t’ju bashkuar NATO-s, pas pushtimit rus në Ukrainë, por kërkesa e tyre duhet të aprovohet nga 30 vende anëtare të NATO-s.
Turqia dhe Hungaria akoma nuk i kanë miratuar aplikimet e këtyre dy shteteve nordike. Turqia ka njoftuar se Suedia në veçanti duhet të ketë një qëndrim më të qartë kur bëhet fjalë për terroristët, kryesisht militantë kurdë dhe grupe tjera që i akuzon për tentim puçin e vitit 2016.
“Ne u thamë, nëse nuk i dorëzoni terroristët tek ne, nuk mund të miratojmë kërkesën për aplikim në NATO”, tha Erdogan gjatë një konference të përbashkët me kryeministrin suedeze Ulf Kristersson gjatë nëntorit të kaluar.
“Për t’u miratuar kjo kërkesë në Parlament, para se gjithash duhet t’i dorëzoni mbi 100, apo rreth 1300 terroristë tek ne”, shtoi Erdogan.
Në anën tjetër, politikanët finlandezë e kanë interpretuar kërkesën e Erdogan si një përgjigje nervoze pas incidentit të javës së kaluar në Stokholm, ku një kukull me figurë të presidentit turk qëndroi e varur gjatë një proteste të organizuar.
“Mendoj se ky mund të jetë shkaku i reagimit, mendoj se ka të bëjë me ngjarjen që ndodhi këto ditë”, tha ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto.
Gjithashtu Haavisto theksoi se nuk është në dijeni për ndonjë kërkesë të re nga ana e Turqisë.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto