Turqia heq pengesat për anëtarësimin e Finlandës në NATO

(Skenderbeu.info)-Turqia heq pengesat për anëtarësimin e Finlandës në NATO

Turqia pranon të ndërmarrë hapin tjetër në ratifikimin e aplikimit të Finlandës në NATO.
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha se vendi i tij do të ndërmarrë hapin tjetër në ratifikimin e kërkesës së Finlandës për anëtarësim në NATO.
Finlanda dhe fqinji i saj, Suedia aplikuan për t’u bërë anëtarë të aleancës së mbrojtjes dhjetë muaj më parë, pas dekadash mos-angazhimi.
Erdogan e bëri të ditur lajmin gjatë një konference për shtyp në Ankara pas një takimi me presidentin e Finlandës, Sauli Niinisto.
“Kur bëhet fjalë për përmbushjen e premtimeve të saj në memorandumin trepalësh të mirëkuptimit, ne kemi parë se Finlanda ka ndërmarrë hapa autentikë dhe konkretë. Kjo ndjeshmëri për sigurinë e vendit tonë dhe bazuar në progresin që është bërë në protokollin për anëtarësimin e Finlandës në NATO, ne kemi vendosur që të fillojmë procesin e ratifikimit në parlamentin tonë”, pohoi ai.
Erdogan dhe aleatët e tij kanë shumicën në parlament dhe ratifikimi ka të ngjarë të ndodhë përpara zgjedhjeve presidenciale në muajin maj. Të gjithë anëtarët ekzistues të NATO-s duhet të miratojnë anëtarësimin.
Anëtarësimi i Suedisë mund të jetë një çështje pak më e vështirë – Turqia e akuzon vendin se është shumë i butë ndaj grupeve që i konsideron si organizata terroriste, siç janë grupet kurde.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte...

E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe vrapon gjysmë lakuriq në rrugë: Vrava demonët

(Skenderbeu.info)-E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe...

Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një...

Mali i Zi voton për president

(Skenderbeu.info)-Mali i Zi voton për president Sot po mbahen zgjedhjet...

Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve 48-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve...

Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të kemi marrëveshje finale

(Skenderbeu.info)-Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të...

Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së pestë

(Skenderbeu.info)-Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së...

Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit të Zi

(Skenderbeu.info)-Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit...
Raporto