(Skenderbeu.info)-Turqi, qeni mbijeton nën rrënoja për 22 ditë

Një qen i quajtur “Aleks” u shpëtua të martën pas 22 ditësh nën rrënoja në Hatay, provincën më jugore të Turqisë dhe një nga më të goditurat nga tërmetet e 6 shkurtit, raporton Anadolu.
Murat Arıcı, pronari i Aleksit, thirri ekipet e shpëtimit për ndihmë pasi dëgjoi duke lehur qenin e tij i cili ishte bllokuar në rrënoja pas shembjes së një ndërtese dykatëshe.
Pas rreth dy orësh punë, qeni u shpëtua nga vullnetarët e Federatës së të Drejtave të Kafshëve të Turqisë dhe ekipet e Drejtorisë së Punëve Civile të Bashkisë Seydişehir nga Konya.
Pas shpëtimit, qeni husky siberian u dërgua në spitalin fushor të HAYTAP-it për mjekim.
“Ne e kuptuam që qeni ishte gjallë pasi kontrolluam rrënojat. Zona ishte shumë e vogël. Ai ishte bllokuar nën rrënoja. Kishte një vrimë të vogël ku mund të futej vetëm hunda e qenit. E gërmova me një daltë. E premë hekurin duke e hapur me duar. Në një farë mënyre, arrita ta nxjerr qenin jashtë”, tha për Anadolu vullnetari i HAYTAP-it, Osman Polat.
Polat tha se janë të lumtur që arritën ta nxjerrin të gjallë qenin nga rrënojat në ditën e 22-të pas tërmeteve.
“Të mbijetosh 22 ditë në atë vrimë pa ngrënë apo pirë asgjë është vërtet një mrekulli”, tha ai, duke shtuar se edhe pse Aleksi kishte humbur pak peshë, gjendja e tij e përgjithshme shëndetësore është ende e mirë.
Më shumë se 45 mijë njerëz kanë humbur jetën në tërmetet me magnitudë 7,7 dhe 7,6 ballë me epiqendër në Kahramanmaraş, të cilat goditën 11 provinca në Turqi.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte...

E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe vrapon gjysmë lakuriq në rrugë: Vrava demonët

(Skenderbeu.info)-E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe...

Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një...

Mali i Zi voton për president

(Skenderbeu.info)-Mali i Zi voton për president Sot po mbahen zgjedhjet...

Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve 48-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve...

Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të kemi marrëveshje finale

(Skenderbeu.info)-Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të...

Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së pestë

(Skenderbeu.info)-Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së...

Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit të Zi

(Skenderbeu.info)-Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit...
Raporto