Tumoret e trurit të fëmijëve, terapia qe rrit jetëgjatësinë

(Skenderbeu.info)-Tumoret e trurit të fëmijëve, terapia qe rrit jetëgjatësinë

Një terapi eksperimentale e bazuar në barnat e ‘objektivit’ rrit jetëgjatësinë e fëmijëve të prekur nga glioma difuze e vijës së mesme. Një tumor shumë agresiv dhe i paoperueshëm i trurit, nga 12 në 24 muaj.
Rezultati vjen nga një studim i bazuar në karakterizimin gjenetik të tumorit të secilit pacient. I kryer nga studiues nga Spitali Pediatrik Bambino Gesù dhe i publikuar në Terapeutic Advances in Medical Oncology.
Gliomat difuze të vijës së mesme janë kancere tipike pediatrike të karakterizuara nga mutacione të proteinës H3K27M.
Ato zhvillohen në strukturat mesatare të trurit (pons), të cilat rregullojnë funksionet vitale dhe përhapen me shpejtësi.
Në Itali 20-25 raste pediatrike diagnostikohen në vit me një kulm midis moshës 5 dhe 10 vjeç, dhe mbijetesa mesatare është vetëm 9-12 muaj. Studimi, i mbështetur nga Shoqata ‘Guximi i Fëmijëve’, përfshiu 25 pacientë. Dhe bazohej në studimin e karakteristikave gjenetike të tumorit të secilit pacient: pjesë të tumorit të marra nga biopsia u analizuan në kërkim të anomalive gjenetike që mund të ishin objektivi. të barnave tashmë të disponueshme.
Në pacientët e trajtuar me terapi eksperimentale (përveç terapisë standarde). Mbijetesa mesatare shkoi nga më pak se 12 muaj nga diagnoza në 24 muaj. Për këto tumore shpjegon Angela Mastronuzzi, shefe e departamentit të Neuro-onkologjisë në Departamentin e Onkohematologjisë dhe Terapisë Qelizore. “Sot nuk ka kurë por mund të shprehin anomali të tjera gjenetike kundër të cilave ne kemi armë. Të lejosh fëmijët e sëmurë të jetojnë më gjatë do të thotë t’u japësh atyre një shans shtesë për të përfituar nga trajtimet e reja pasi ato bëhen të disponueshme”.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto