fbpx

NATO gati të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në rast të trazirave të reja

(Skenderbeu.info)-NATO gati të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në rast të trazirave të reja

NATO është e gatshme të rrisë trupat në Kosovë nëse tensionet mes pakicave serbe ndizen sërish me afrimin e afatit të një grindjeje me qeverinë për dokumentet e makinave, tha të martën zëvendëskomandanti i misionit paqeruajtës të aleancës (KFOR).
“Ne jemi vigjilentë dhe të gatshëm për të vepruar…nëse kemi një rritje të tensioneve, por mund të përdorim edhe forcat rezervë…të cilat ne mund t’i thërrasim brenda një njoftimi të shkurtër,” u tha gazetarëve gjeneral brigade Luca Piperni në selinë e KFOR-it në kryeqytetin Prishtinë.
Trazirat ,midis Kosovës dhe Serbisë, më shumë se dy dekada pasi NATO bombardoi Serbinë për t’i dhënë fund represionit të shumicës shqiptare të Kosovës.
Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, të fituar në vitin 2008, dhe serbët në veri të Kosovës e konsiderojnë Beogradin, jo Prishtinën, si kryeqytetin e tyre. Rreth 3,700 paqeruajtës të NATO-s janë ende të stacionuar në ish-krahinën serbe për të parandaluar dhunën midis shqiptarëve etnikë dhe serbëve.
Përpjekjet e mëparshme për të futur targat e Kosovës në veriun e Kosovës me shumicë serbe çuan në përleshje midis policisë dhe serbëve lokalë, të cilët ngritën postblloqe. Barrikadat u çmontuan vetëm kur paqeruajtësit e NATO-s ndërhynë për të mbikëqyrur procesin dhe Kosova ra dakord të shtyjë rregullin e licencimit.
 NATO gati të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në rast të trazirave të reja nje burre duke kaluar ne veri te mitrovices
ne veri te Mitrovices
Piperni tha se situata ishte e qetë, por e brishtë për momentin dhe se NATO nuk mund të përjashtonte tensione apo dhunë të reja në veri me afrimin e afatit të 31 tetorit. “Nëse situata përkeqësohet, ne jemi të gatshëm të ndërhyjmë, jemi gati të jemi në mes mes protestuesve dhe organizatave të sigurisë”, theksoi ai.
“Ne kemi forca të mjaftueshme për t’u përballur me situatën…Me atë sasi trupash mund t’i japim fund çdo lloj rritjeje të tensioneve,” shtoi Piperni, duke iu referuar trupave jashtë Kosovës që NATO mund të tërheqë si përforcime. Si Kosova ashtu edhe Serbia synojnë t’i bashkohen Bashkimit Evropian dhe kanë rënë dakord, si pjesë e këtij procesi anëtarësimi, të zgjidhin çështjet e tyre të pazgjidhura dhe të ndërtojnë marrëdhënie të mira fqinjësore.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali

(Skenderbeu.info)-Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali Një 17-vjeçar shqiptar...

Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge

(Skenderbeu.info)-Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge  Tre kilogramë kokainë...

Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave...

Greqi-Turqi: Mitsotakis, “nuk do t’i dorëzohemi provokimeve”

(Skenderbeu.info)-Greqi-Turqi: Mitsotakis, "nuk do t'i dorëzohemi provokimeve" 63% e turqve...

Festivali kulturor në Trojë, nxjerr në pah mitet dhe heronjtë

(Skenderbeu.info) Festivali kulturor në Trojë, nxjerr në pah mitet...

Tre të infektuar me Covid-19 në Kosovë

(Skenderbeu.info) Tre të infektuar me Covid-19 në Kosovë Për ditën...

Kosovë: Ambasadori rus, Moska respekton sovranitetin e Serbisë

(Skenderbeu.info)-Kosovë: Ambasadori rus, Moska respekton sovranitetin e Serbisë. Rusia “respekton...

Bie bora e parë ne Kosovë

(Skenderbeu.info)-Bie bora e parë ne Kosovë, ne mes te...
Raporto