(Skenderbeu.info)-Tronditet Mali i Zi, brenda ditës shpërthimi në gjykatë

Një person humbi jetën e 5 të tjerë mbetën të plagosur nga një shpërthim përpara një gjykate në Podgoricë, njëri prej të lënduarve është në gjendje të rëndë.
Një 39-vjeçar me inicialet M.B. mendohet të ketë aktivizuar një bombë dore në hyrje të ndërtesës së Gjykatës Themelore, nga e cila humbi jetën vetë.
Të plagosurit janë persona që ndodheshin aty pranë. Policia ka nisur menjëherë hetimet por ende nuk ka të dhëna mbi motivet e ngjarjes së rëndë, e cila pason një periudhë kërcënimesh të rreme për vendosje bombash, prej të cilave ditët e fundit janë evakuuar godinat ku mblidhet Këshilli Bashkiak i Podgoricës, ajo e Gjykatës së lartë dhe ajo e Apelit.
Një person u arrestua sakaq në komunën e Tuzit pasi dyshohet se ka shtënë me pushkë gjuetie mbrëmjen e djeshme. Sipas policisë, 40-vjeçari Emin Beçoviç ka tentuar të pengojë tubimin zgjedhor të një koalicioni politik, e aty ka qëlluar dy herë me pushkë.
Fatmirësisht, nga të shtënat nuk pati të lënduar. Në Tuz, një komunë kjo me shumicë shqiptare afër Podgoricës, zgjedhjet lokale janë caktuar mbahen në 5 mars. Forumi Shqiptar njoftoi se e kishin anuluar tubimin zgjedhor në zonë e Mileshit atje pikërisht për shkak të sulmit të Beçoviçit.
Forumi shqiptar udhëhiqet nga Alternativa Shqiptare e kryetarit aktual të komunës së Tuzit, Nik Gjeljoshaj, ku bëjnë pjesë edhe Aleanca Demokratike e Shqiptarëve, Bashkimi Kombëtar Shqiptar dhe Aleanca Demokratike e Malit të Zi. Këto dy lista janë konkurrentet kryesorë në zgjedhjet lokale në Tuz.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte...

Mbahet mesha e parë në gjuhën shqipe, në Greqi

(Skenderbeu.info)-Mbahet mesha e parë në gjuhën shqipe, në Greqi Dramaturgu...

Kurti: Kemi nevojë për zbatim të saktë dhe të shpejtë të marrëveshjes

(Skenderbeu.info)-Kurti: Kemi nevojë për zbatim të saktë dhe të...

E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe vrapon gjysmë lakuriq në rrugë: Vrava demonët

(Skenderbeu.info)-E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe...

Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një...

Mali i Zi voton për president

(Skenderbeu.info)-Mali i Zi voton për president Sot po mbahen zgjedhjet...

Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve 48-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve...

Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të kemi marrëveshje finale

(Skenderbeu.info)-Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të...
Raporto