(Skenderbeu.info) Triumfi i ri Djokovic, finalet e tij ATP në Torino. Një tjetër triumf për Novak Djokovic-in, i cili fitoi finalet e ATP-së në Torino duke mposhtur norvegjezin Ruud 7-5 6-3 në sfidën për titull.

Tenisti beogradas mundi Casper Ruud me rezultat 7-5, 6-3 për një orë e 32 minuta.

Është një fitore historike për Djokoviçin, i cili arrin gjashtë suksese në karrierë në finalet e ATP-së dhe kështu barazon rekordin e Roger Federer.

Djokovic, triumfi pas 7 vitesh është edhe më i ëmbël – “Të presësh shtatë vjet për ta marrë sërish këtë fitore, e bën edhe më të ëmbël. E kam thënë një mijë herë sa i pazakontë ka qenë ky sezon, të gjithë ata që ndjekin tenisin e dinë këtë, prandaj kjo është një kënaqësi e madhe”. Ai e thotë këtë menjëherë pasi fitoi ATP Finals 2022 në Torino.

Gjithashtu, “Mezi pres të kem dy javë pushime – thotë sërish kampioni serb -. Unë çdo javë të vitit isha në agjitacion, të dija nëse mund të luaja“, shtoi ai. “U përpoqa të jem shumë agresiv dhe funksionoi shkëlqyeshëm – shtoi Djokovic duke folur për finalen e fituar kundër Ruud -. Unë kam dashur titullin e gjashtë të këtyre finaleve për një kohë të gjatë dhe jam shumë i lumtur që kam arritur ta përfundoj. me as: do të thotë që u mbylla me stil”.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...
Protesta

1000 simpatizantë të PD nisen nga Vlora per proteste

0
(Skenderbeu.info)-1000 simpatizantë të PD nisen nga Vlora per proteste Disa qindra anëtarë dhe simpatizantë të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tenisi mban zi për Nick Bollettieri

(Skenderbeu.info)-Tenisi mban zi për Nick Bollettieri: ai lançoi Agassin,...

Milani, Leao flirton me rinovimin: “Do të vijnë më shumë gola”

(Skenderbeu.info)-Milani, Leao flirton me rinovimin: "Do të vijnë më...

Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1

(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1: Seleçao në cerekfinale...

Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm në krye të klasifikimeve

(Skenderbeu.info)-Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm, në krye të...

Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje si profesionist

(Skenderbeu.info)-Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje...

Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti)

(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti), Livakovic...

MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros

(Skenderbeu.info)-MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros. Kryebashkiaku: Territori ynë konfirmohet...

NBA; Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë

(Skenderbeu.info)-NBA: Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë. Për...
Raporto