Tregu i telefonave inteligjentë, 2022 përfundoi me një humbje të fortë

(Skenderbeu.info) Tregu i telefonave inteligjentë, 2022 përfundoi me një humbje të fortë.

Sipas analistëve të Canalys, sektori regjistroi një rënie prej 11% gjatë gjithë vitit dhe prej 17% në tremujorin e fundit të 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të 2021.

1.2 miliardë njësi të dërguara, me Apple që zë vendin e parë në renditjen duke iu referuar periudhës së dimrit, nga tetori në dhjetor, gjatë së cilës fitoi një përqindje prej 25% në të gjithë pjesën.

Samsung mbetet marka lider gjatë gjithë vitit, në vendin e dytë (20%) në tremujorin e fundit të referencës.

Duke parë shifrat nga tetori në dhjetor, Xiaomi ruajti vendin e tretë, pavarësisht se pjesa e saj ra në 11%, kryesisht për shkak të shitjeve më të ulëta në Indi, tregun e saj kryesor.

Oppo dhe Vivo përfundojnë pesëshen e parë, duke marrë përkatësisht 10% dhe 8% në tremujorin e katërt.

“Shitësit e telefonave inteligjentë kanë luftuar në një mjedis makroekonomik sfidues gjatë gjithë vitit 2022. Tremujori i katërt shënon performancën më të keqe në një dekadë,” tha Runar Bj›rhovde, një analist në Canalys Research.

“I goditur nga stimuj të fortë promovues, sezoni i shitjes së festave ndihmoi në reduktimin e humbjeve.

Ndërsa kërkesa e nivelit të ulët deri në mesëm ra me shpejtësi në tremujorët e mëparshëm, kërkesa e nivelit të lartë filloi të tregojë dobësi në tremujorin e katërt.

Performanca është në përgjithësi, një kontrast i fortë me tremujori i katërt i 2021, i cili pa një rritje të ofertës dhe kërkesës.

Canalys parashikon rritje marxhinale për vitin 2023, me kushtet që pritet të mbeten sfiduese.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto