(Skenderbeu.info) India shpreson për tregti me ‘rupee’ me Rusinë.

India shpreson se tregtia e rupee-se (kartmonedha indiane)  me Rusinë do të rritet në të ardhmen pasi të dyja palët folën së fundmi për lehtësimin e tregtisë në monedhat lokale, tha të hënën një zyrtar i ministrisë së tregtisë indiane.

India ka eksploruar një mekanizëm për zgjidhjen e tregtisë rupi me Rusinë që menjëherë pasi Moska pushtoi Ukrainën në shkurt, por vendet nuk i kanë zyrtarizuar ende rregullat.

Nju Delhi është bërë blerësi më i madh i naftës në Moskë pas Kinës, duke blerë naftën ruse me zbritje shumë më poshtë një kufiri çmimi prej 60 dollarësh të rënë dakord nga vendet perëndimore, ndërkohë që po përpiqet të mbyllë një deficit tregtar në rritje me vendin.

India po kërkon të rrisë eksportet e artikujve elektronikë në Rusi, u tha gazetarëve në Nju Delhi Satya Srinivas, një sekretar në ministrinë e tregtisë.

Të dy vendet po angazhohen “në të gjitha nivelet” për të zgjidhur çështjet që lidhen me barrierat tregtare dhe një mekanizëm pagesash, tha Srinivas.

Rusia, Sri Lanka, Mauritius dhe Bangladeshi janë disa nga vendet që janë të prirur për tregtinë me rupi me Indinë, shtoi ai.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto