(Skenderbeu.info)-Tre pijet kryesore që zbutin fytin në mënyrë natyrale

Kur një dhimbje fyti shfaqet në këtë periudhë të vitit, zgjidhjet dhe këshillat mjekësore japin e marrin. Mjekimet natyrore për fyt, mjaltë (një antibiotik natyral dhe zbutës mrekullibërës), pije të nxehta, gargare me kripë ose solucione zbutëse…
Ja tre pije efektive që zbutin fytin në mënyrë natyrale.
Pije sherebele
Sherebela është një barishte me efekt antiseptik që zbut fytin e irrituar. Do ta përgatisni njësoj si çajin e malit. Zieni një gotë ujë, hidhni në të një lugë sherebelë dhe do ta lini për 2-3′. Pasi ta kulloni pijen, bëni gargarë. Nëse dëshironi, edhe mund ta gëlltisni. Çështja, është të lagni mjaftueshëm zonën e irrituar të fytit, prandaj bëhen gargara.
Rakia me mjaltë dhe barishte
Mjalti është një ilaç shumë i mirë për dhimbjen e fytit. Mbushni gjysmë filxhani çaji me raki dhe shpërndani në të një lugë gjelle mjaltë. Më pas hidheni masën në një kazan dhe ngroheni. Nëse dëshironi, mund të shtoni në përzierje karafili, kanellë, apo edhe rozmarinë të cilat i përkasin barishteve të ngrohta. Pasi të keni përgatitur përzierjen do të bëni gargarë dhe më pas do ta pini (jo e përshtatshme për fëmijët).
Pije me hudhër dhe xhenxhefil
Kjo është një pije me efekt antiseptik dhe zbutës. Hidhni në një filxhan ujë, dy thelpinj hudhër dhe dy feta të holla rrënjë xhenxhefili. Ziejeni masën për 10′. Për shije dhe aromë mund të shtoni limon dhe mjaltë. Pijeni pijen pas gargarës.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës

(Skenderbeu.info)-Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës Përkujdesja ndaj lëkurës...

A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura të Flokëve?

(Skenderbeu.info)-A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura...

Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të qetë

(Skenderbeu.info)-Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të...

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në...
Raporto