fbpx

Pse mbreti Charles III ishte një trashëgimtar jo i pëlqyer

(Skenderbeu.info)-Pse mbreti Charles III ishte një trashëgimtar jo i pëlqyer

Nga OLIVIA B. WAXMAN . TIME

Mbreti Charles III ka pasuar Mbretëreshën Elizabeth II në fron pas një jete të vëzhgimit si trashëgimtari më jetëgjatë i Britanisë.

Ndërsa periudha e zisë kombëtare për nënën e tij dhe kurorëzimi i tij në muajt e ardhshëm do ta ndihmojë atë të përcaktojë imazhin e tij si mbret, shqyrtimi i debateve të tij prej dekadash mund të ofrojë disa të dhëna se si ai mund të sillet si sovran.

Zbulimet e tradhtisë në martesën e tij me Princeshën Diana e lanë atë, dhe tani bashkëshorten e Mbretëreshës, thellësisht të papëlqyeshëm. Ndërsa ai ka arritur të rifitojë një ndjenjë pozitive në publikun britanik, ai mbetet më pak i vlerësuar se shumë anëtarë të tjerë të familjes mbretërore.

Në të vërtetë, një sondazh i Ipsos tregoi në prill 2022 se gati gjysma e britanikëve mendojnë se Charles duhet ta lërë djalin e tij Princin William të jetë mbreti i ardhshëm. Dhe sondazhi i YouGov e rendit atë si mbretërorin e shtatë më të popullarizuar – pas nënës së tij, nuses Kate, djalit William, babait Princ Philip, motrës Princesha Anne dhe mbesës Zara Tindall. Ndër britanikët e moshës mijëvjeçare, ai renditet i 12-ti.

Së fundmi, ai është përfshirë në polemika mbi donacionet për bamirësitë e tij. Në korrik, Sunday Times e Londrës raportoi se gjysmëvëllezërit e terroristit të 11 shtatorit Osama bin Laden bënë një donacion prej 1.2 milionë dollarësh për fondin bamirës të Princit të Uellsit në vitin 2013. Zyra zyrtare e Charles Clarence House tha se familja mbretërore nuk kërkoi personalisht donacionin.

Megjithatë, mosmiratimi nga publiku erdhi mes martesës së tij me Princeshën Diana – 25 vjetorin e vdekjes së së cilës bota shënoi së fundmi. Një dokumentar i ri i HBO-së, The Princess, tregon pamjet arkivore të dyshes në turne në Australi që sugjeron se ai ishte xheloz se sa më e njohur ishte ajo sesa ai.

Prince Charles and Princess Diana attending a presidential banquet at the Blue House on Nov. 3, 1992, in Seoul, South Korea, on their last official trip together. (Tim Graham Photo Library—Getty Images)

Cdo gje doli ne pah kur ajo tregoi për një lidhje me Camilla Parker Bowles, gruaja tashmë e Charles, të cilën ai e takoi në fillim të viteve 1970. “Ishim tre prej nesh në këtë martesë, kështu që ishte pak e mbushur me njerëz,” tha Diana në intervistën e saj të famshme të BBC në 1995.

Edhe kujdestaria e tij e njohur e kauzave bamirëse nuk ka kaluar pa u kritikuar. Ndërsa ai është lavdëruar për përpjekjet e tij për të mbrojtur mjedisin dhe për të folur hapur për ndryshimet klimatike, shkencëtarët kanë ngritur gjithashtu shqetësime për çështje të tjera që Charles ka mbrojtur.

Për shembull, në vitin 2019, pasi u bë mbrojtës i një grupi të fokusuar në mjekësinë homeopatike, Shoqëria e Mendimit të Mirë, e cila promovon shkencën e bazuar në prova, e quajti atë “anti-shkencë”. Por Robert Lacey, një biograf i cili ishte një konsulent historik në shfaqjen e Netflix The Crown, argumenton se mbretëria ishte e kujdesshme për shkaqet me të cilat u përfshi, pasi ai kishte sfidën të priste në krahë për shtatë dekada dhe të bënte një karrierë për vetë në ndërkohë. Lacey, e cila foli për TIME para vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, beson se Charles u largua nga “zonat e diskutueshme politikisht” duke u përqëndruar në çështje që kanë të bëjnë me fshatin, ekologjinë dhe trashëgiminë britanike.

Ndoshta më i rëndësishmi tani që ai është mbret, Charles u akuzua gjithashtu për përpjekje për të ndikuar në qeverinë britanike. Në vitin 2015, u zbulua se Charles mori dokumente konfidenciale mbi funksionimin e brendshëm të qeverisë britanike, të cilat as ministrat e zgjedhur nuk i kishin parë, duke nxitur një deputet të lartë të Parlamentit ta quante atë “lobistin më të mirë të informuar” të Britanisë.

The Guardian mori 27 memorandume – të quajtura ‘memorandumet e zeza’ për shkak të gërvishtjeve të Charles- që tregonin mbretërorin e angazhuar në përpjekjet personale të lobimit ndaj politikanëve të lartë për një sërë çështjesh nga urdhrat e helikopterëve ushtarakë gjatë Luftës së Irakut deri tek “peshkimi i paligjshëm i peshku i dhëmbëve Patagonian.” Në atë kohë, Clarence House tha se është tipike që trashëgimtarët e fronit të informohen për temat politike, por kritikët argumentuan se anëtarët e familjes mbretërore duhet të qëndrojnë jashtë politikës.

Prince Charles, Prince of Wales attends the

Charles III do të jetë një monark politikisht i hapur. Siç tha për Politico James Vaughn, një ekspert i historisë britanike në Universitetin e Çikagos, “Pikëpyetja do të ishte: A do të përpiqej të përdorte rolin e tij në kushtetutën e pashkruar për të pasur më shumë ndikim mbi politikat dhe të menduarit e [qeverisë britanike] sesa ndoshta nëna e tij ka qenë ndonjëherë e gatshme të përpiqet të bëjë?

Tani si mbret, shqyrtimi i Karlit vetëm sa do të rritet. Por një koment që ai bëri për TIME në një profil të familjes mbretërore të vitit 2013 mund t’i drejtohet kujtdo që pyet nëse ai e meriton mbretërimin e tij dhe nëse është i gatshëm për këtë detyrë: “Nëse heq shumë gjëra,” i tha ai revistës, “ti përfundojnë duke zbuluar se kishte vlerë në to.”

https://time.com/6212008/king-charles-iii-controversy-past/

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve të klasifikuara

(Skenderbeu.info)-Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve...

Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

(Skenderbeu.info)-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një...

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...
Raporto