Topi i Maradonës ‘Hand of God’ në Kupën e Botës është shitur

(Skenderbeu.info) Topi i Maradonës ‘Hand of God’ në Kupën e Botës është shitur. Topi ikonik i Diego Maradona ‘Hand of God‘ është shitur rreth 2.3 milionë euro në ankand pasi u shit nga ish-arbitri Ali Bin Nasser.

Arbitri tunizian ishte në krye të çerekfinales së Kupës së Botës 1986 mes Anglisë dhe Argjentinës. Në atë ndeshje, ai humbi incidentin e Maradonës duke përdorur dorën e tij për të shënuar golin e hapjes dhe u mbështet në rreshtuesin e tij, i cili në mënyrë të pashpjegueshme e cilësoi atë si një gol të ligjshëm. Të mërkurën, i njëjti top i ndeshjes u shit në Londër në Graham Budd Auctions dhe u grumbullua në 2.37 milionë dollarë.

Para ankandit, Bin Nasser shpjegoi pse ai përfundoi duke lejuar që qëllimi i diskutueshëm të qëndronte. “Nuk mund ta shihja qartë incidentin. Dy lojtarët, Shilton dhe Maradona, ishin përballë meje nga pas”, tha ish-arbitri.

Maradona dha një përgjigje gojëhapur kur u pyet për golin e tij pas ndeshjes klasike të Kupës së Botës, duke thënë se ai u shënua me “pak me kokën e Maradonës dhe pak me dorën e Zotit“, duke çuar në emërtimin ikonë. Maradona vulosi fitoren 2-1 të Argjentinës me një gol mahnitës solo, i cili tashmë njihet si “Goli i Shekullit”.

Gjithashtu, bluza e Maradonës që ai veshi në të njëjtën ndeshje u shit më herët në maj për 7.1 milionë funte, gjë që e bëri atë kujtimin më të shtrenjtë të futbollit ndonjëherë.

Per kete Boteror Argjentina është një nga favoritët dhe të gjithë sytë janë te Lionel Messi, teksa sulmuesi po përgatitet të përpiqet të përfundojë pritjen 36-vjeçare të vendit të tij për trofeun.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tenisi mban zi për Nick Bollettieri

(Skenderbeu.info)-Tenisi mban zi për Nick Bollettieri: ai lançoi Agassin,...

Milani, Leao flirton me rinovimin: “Do të vijnë më shumë gola”

(Skenderbeu.info)-Milani, Leao flirton me rinovimin: "Do të vijnë më...

Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1

(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1: Seleçao në cerekfinale...

Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm në krye të klasifikimeve

(Skenderbeu.info)-Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm, në krye të...

Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje si profesionist

(Skenderbeu.info)-Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje...

Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti)

(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti), Livakovic...

MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros

(Skenderbeu.info)-MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros. Kryebashkiaku: Territori ynë konfirmohet...

NBA; Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë

(Skenderbeu.info)-NBA: Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë. Për...
Raporto