fbpx

Tommy Hilfiger kthehet në Nju Jork me një shfaqje të larmishme, të frymëzuar nga Warhol

(Skenderbeu.info)-Tommy Hilfiger kthehet në Nju Jork me një shfaqje të larmishme, të frymëzuar nga Warhol

Tommy Hilfiger e solli markën e tij prej 9.3 miliardë dollarësh në Nju Jork për herë të parë në tre vjet me një shfaqje vjeshtore të frymëzuar nga Andy Warhol, e cila gjithashtu arriti të ishte një nga më të ndryshmet e javës së modës.

Modelja e momentit me përmasa plus Paloma Elsesser dhe modelja dhe aktivistja vendase amerikane Quannah Chasinghorse ndanë një pasarelë të mbuluar me petë në Skyline Drive-In të Brooklyn, së bashku me aktoren Julia Fox, ish-redaktor i revistës Interview të themeluar nga Warhol, Bob Colacello dhe rreth 20 fytyra të panjohura në rrugë.Paloma Elsesser
Si kurrë më parë me Tommy Hilfiger, spektakli  ishte po aq për atmosferën sa edhe për modën. Balonat e argjendta që kujtojnë veprën e Warholit të vitit 1966, Retë e Argjendta, dekoruan skenën, u shpërndanë kanaçe uji të markës Hilfiger dhe Lady Bunny, një tjetër muze Warholian, luajti këngët e Donna Summer.
Te pranishem ishin Kate Moss, dy Kardashian dhe muzikantin Travis Barker, i cili më vonë hyri në skenë me një pallto puffer Hilfiger. Të gjithë që shikonin mbanin një ponço. Për mrekulli, asnjë nga 80 modelet nuk ra megjithë shiun e makinës.
Unë dua që gjërat të jenë sa më të ndryshme dhe të ndryshme që të jetë e mundur,” tha Hilfiger para shfaqjes. “E kam marrë nga Andi. E takova në vitet ’80. Ai më solli në Fabrika dhe i vetëm më tregoi se sa e rëndësishme ishte të rrethoheshe me ikona të kulturës pop, e cila ishte shumë ndikuese në çuarjen përpara të markës sime. “Ai gjithashtu më ofroi një nga pjesët e tij për një mijë dollarë, por unë nuk mund ta përballoja atë. Tani kam mjaft pak.”
Tommy Hilfiger on the catwalk
Vetë rrobat ishin një mësim për gatishmërinë e mbushur me yje, megjithëse ndiheshin më shumë vajza të këqija sesa histori dashurie, duke marrë ikonografinë më të ashpër të kolegjit – printime të universitetit, kostume të tifozëve dhe logot – dhe duke i kthyer ato në thurje të trashë, shalle të trasha dhe fustane të mëdha.
Një logo e modernizuar TH, e krijuar nga ilustruesi i veshjeve të rrugës, Fergus Purcell, mbulonte puferë të mëdhenj. Shumica e modeleve mbanin doreza të trasha deri në bërryl dhe mbanin çanta të vogla ose kapele të gjera. I zhytur në 80 dukjet ishte bashkëpunimi i Hilfiger me stilistin britanik Richard Quinn, i cili shtoi një romancë me lule në kostumet me tartan, xhaketa lëkure me thumba dhe akoma më shumë puffer.
Ndikimi i Warhol-it ka qenë i shkelur mirë në modë. Në vitin 1991, Versace krijoi koleksionin e tij të famshëm neoni Pop, duke spërkatur fustanet me foto të Marilyn Monroe dhe James Dean. Në 2011 dhe 2014, Jeremy Scott huazoi ikonografinë Warholian për etiketën e tij me emër dhe Moschino, respektivisht.A model in a puffer jacket
Ndikimi i Warhol në shfaqjen e Hilfiger ishte relativisht i nuancuar, duke u fokusuar në elementin e fabrikës së shfaqjes (të ftuarit ishin në gjendje të shikonin modele duke bërë flokët dhe grimin) dhe mënyrën se si Warhol dhe Hilfiger ndërtuan markat e tyre mbi aksesin dhe identitetin vizual të njohur. Warhol përdori kanaçe supë dhe Marilyn Monroe, ndërsa Hilfiger përdori yje dhe vija.
Bëhej fjalë gjithashtu për dy burrat, megjithatë, dhe miqësinë: “Ne të dy po bënim përgatitje në të njëjtën kohë – mund të thuash se është një takim mendjesh të përgatitura.” Ndjekja e kimerës së gjeneratës Z ka qenë një prioritet i Hilfiger për dekadën e fundit, dhe shfaqja e së dielës u transmetua drejtpërdrejt në një platformë globale të Roblox dhe u shfaq, nëpërmjet avatarëve, në një pasarelë dixhitale.
Gjithashtu, në mënyrë të pazakontë për javën e modës, ishte i disponueshëm për t’u blerë (shumica e koleksioneve tregojnë një sezon paraprakisht). “Ne jemi në Nju Jork, jemi në Fabrika, por jemi gjithashtu në metaverse,” tha Hilfiger. “Duhet ta mbani të freskët.”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Fustanet e nusërise made in Albania të Armina Mevlanit

(Skenderbeu.info) Fustanet e nusërise made in Albania të Armina...

Cila stiliste e njohur ka dizenjuar fustanin e martesës së Armina Mevlanit?

(Skenderbeu.info) Cila stiliste e njohur ka dizenjaur fustanin e...

Kim Kardashian debuton koleksionin e Dolce & Gabbana

(Skenderbeu.info)-Kim Kardashian debuton koleksionin e Dolce & Gabbana. Si...

Prada me ‘gjeste gabimi’ në javën e modës në Milano

(Skenderbeu.info)-Prada me 'gjeste gabimi' në javën e modës në...

Gucci vesh 68 binjakë identikë në stolitë e njëjta në Milano

(Skenderbeu.info)-Gucci vesh 68 binjakë identikë në stolitë e njëjta...

Thirrje Javes se Modës në Milano për më shumë diversitet të stilistëve

(Skenderbeu.info)-Thirrje Javes se Modës në Milano për më shumë...

Modele flokësh më në modë këtë vjeshtë

(Skenderbeu.info)-Modele flokësh më në modë këtë vjeshtë.Shfaqjet për vjeshtë/dimër...

Moda: cod dress në funeralin e Elisabeth II

(Skenderbeu.info) Moda: cod dress në funeralin e Elisabeth II Kanë...
Raporto